Oglądaj | Czy niemiecki narodowy socjalizm był nowoczesny? - Instytut Pileckiego
Temat seminarium nawiązuje do toczącej się w świecie naukowym od lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku dyskusji na temat związku między niemieckim narodowym socjalizmem a nowoczesnością (modernizacją).
Na gruncie polskim najnowszym głosem w tej dyskusji jest książka prof. G. Kucharczyka „III Rzesza Niemiecka. Nowoczesność i nienawiść” (Kraków 2022). Autor podczas seminarium dokonał przeglądu stanowisk w toczącej się dyskusji na temat relacji między nazizmem a modernizacją, prezentując własne wnioski, które mogą być pomocne dla rozwoju polskich badań nad dziejami niemieckiej okupacji w Polsce w latach 1939 – 1945.
Koreferat wygłosił dr Mateusz Werner z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego.
Seminariukm zorganizowane przez Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego, Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk oraz Akademię im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim.
Zobacz także
- Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
podcast
Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
Jak wyglądał białostocki przemysłowy boom? Kto był jego architektem? I dlaczego miasto nie utrzymało swojej pozycji? Odkryj fascynującą historię Białegostoku – miasta, które przez dekady było symbolem siły polskiego przemysłu.
- Kazimierz „Dziadek” Lisiecki – wychowawca z powołania | Zapis spotkania
debata
Kazimierz „Dziadek” Lisiecki – wychowawca z powołania | Zapis spotkania
Zapraszamy do obejrzenia spotkania poświęconego Kazimierzowi „Dziadkowi” Lisieckiemu – legendarnej postaci, która odmieniła życie wielu młodych ludzi.
- „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień” – List do przyszłości (odc. 6)
podcast
„W Nowej Zelandii zaczyna się dzień” – List do przyszłości (odc. 6)
„W Nowej Zelandii zaczyna się dzień” to poruszająca historia dzieci, które w czasie II wojny światowej po traumatycznych przeżyciach na zesłaniu w ZSRR znalazły dom w Nowej Zelandii.