Odbudowa Warszawy - Instytut Pileckiego
Czy droga wybrana do odnowienia zrujnowanej Warszawy była rzeczywiście najlepsza? Czy udało się połączyć ideę modernizacji z odbudową najcenniejszych zabytków? Na ile polityczne były decyzje dotyczące poszczególnych regionów miasta?
Kiedy w 1980 roku Komitet UNESCO wpisywał na Listę Światowego Dziedzictwa historyczne centrum Warszawy powodem nie były jego wyjątkowe walory architektoniczne, a tytaniczne dzieło podniesienia z ruin zniszczonej w czasie wojny tkanki miejskiej. Jednak odbudowa Warszawy wciąż wywołuje dyskusje i zachęca do analiz.
Jak bardzo odbudowa Warszawy jest wciąż żywym tematem może świadczyć mnogość wciąż związanych z nią mitów – o przysyłanych z teczkach z ZSRR wytycznych czy o wyburzanej po wojnie cennej historycznej zabudowie. Na pytania o szanse i zagrożenia, z jakimi zmagali się odbudowujący stolicę, ale i o to, jak dziś należy widzieć i oceniać ich pracę odpowiedzą podczas debaty Grzegorz Piątek, który w książce „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949” wnikliwie przebadał historię decyzji i działań związanych z odbudową i prof. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, który troszczy się o współczesne losy stołecznych zabytków i nadany po II wojnie światowej kształt przestrzenny miasta.
Anna Cymer – historyczka architektury, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, zajmuje się popularyzacją wiedzy na temat architektury. Pisuje zarówno do mediów popularnych, jak branżowych i specjalistycznych. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatka Nagrody Dziennikarskiej Izby Architektów RP. Autorka książki "Architektura w Polsce 1945 - 1989".
Prof. dr hab. Jakub Lewicki – profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i kierownik Katedry Konserwacji Zabytków i Ochrony Krajobrazu w Instytucie Historii Sztuki na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych UKSW. Pełnił funkcję Wiceprzewodniczącego a następnie Przewodniczącego Rady Konserwatorskiej Województwa Mazowieckiego (2014-2016 oraz 2016-2017) jak również Przewodniczącego Rady Konserwatorskiej Województwa Podlaskiego (2016-2017). W 2017 roku objął funkcję Wojewódzkiego Mazowieckiego Konserwatora Zabytków. Członek ICOMOS (International Council on Monuments and Sites), Przewodniczący Komisji Ochrony i Konserwacji Architektury Modernistycznej ICOMOS, Wiceprezes Sekcji Polskiej DOCOMOMO (International Working Party for Documentation and Conservation of Buildings, Sites and Neighbourhoods of the Modern Movement) a także członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków oraz Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Specjalizuje się m.in. w zakresie architektury modernizmu i późnego historyzmu oraz w konserwacji architektury. Autor licznych publikacji naukowych poświęconych zagadnieniom konserwatorskim oraz historii architektury nowożytnej i nowoczesnej.
Grzegorz Piątek – krytyk architektury, kurator, pisarz, varsavianista. Współzałożyciel Fundacji Centrum Architektury, współtwórca (wraz z J. Trybusiem) wystawy „Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings” nagrodzonej Złotym Lwem na XI Biennale Architektury w Wenecji (2008). W latach 2005-2011 członek redakcji miesięcznika „Architektura-murator”. Autor przewodników (m.in. „SAS. Ilustrowany atlas architektury Saskiej Kępy”, 2012) oraz biografii „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego" (2016), za którą otrzymał Nagrodę Literacką m.st. Warszawy. W marcu 2020 r. ukazała się jego książka „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949”.
Zobacz także
- Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43
podcast
Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43
Witajcie w Borzykowie – miejscu, w którym dziś przebiega tylko granica między gminami, ale które jeszcze nie tak dawno rozdzielało dwa imperia: Prusy i Rosję. W tym odcinku cofniemy się do XIX wieku – epoki, która ukształtowała nie tylko granice, ale też n
- Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43
podcast
Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43
W cieniu Okrągłego Stołu rodził się nowy system. Ale czy dla wszystkich? W tym odcinku przyglądamy się mechanizmowi, który stał się jednym z największych przemilczanych skandali przełomu lat 80. i 90. – uwłaszczeniu nomenklatury.
- Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42
podcast
Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42
Czy socjalistyczni przodownicy pracy naprawdę byli bohaterami? A może ofiarami propagandy? W tym odcinku przyjrzymy się z bliska narodzinom i upadkowi mitu przodownictwa pracy w Związku Sowieckim i Polsce Ludowej.