Obrazy Historii. Wyzwolenie Warszawy - Instytut Pileckiego
Pierwsze w 2022 roku spotkanie z cyklu „Obrazy Historii” to rozmowa o wyzwoleniu Warszawy 17 stycznia 1945 roku. Punktem wyjścia do dyskusji były dwa filmy: „Pianista” Romana Polańskiego oraz „Robinson warszawski” Jerzego Zarzyckiego.
Oba dzieła to ekranizacje wojennych wspomnień Władysława Szpilmana, pianisty i kompozytora żydowskiego pochodzenia.
Gośćmi dr. Mateusza Wernera, filozofa kultury i filmoznawcy z Instytutu Pileckiego, byli: prof. Piotr Kletowski – filmoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr Tomasz Leszkowicz – historyk i redaktor portalu Histmag.org, specjalizujący się w historii XX wieku oraz społeczno-politycznej historii wojska.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.