Obrazy Historii. Wyzwolenie Warszawy - Instytut Pileckiego
Pierwsze w 2022 roku spotkanie z cyklu „Obrazy Historii” to rozmowa o wyzwoleniu Warszawy 17 stycznia 1945 roku. Punktem wyjścia do dyskusji były dwa filmy: „Pianista” Romana Polańskiego oraz „Robinson warszawski” Jerzego Zarzyckiego.
Oba dzieła to ekranizacje wojennych wspomnień Władysława Szpilmana, pianisty i kompozytora żydowskiego pochodzenia.
Gośćmi dr. Mateusza Wernera, filozofa kultury i filmoznawcy z Instytutu Pileckiego, byli: prof. Piotr Kletowski – filmoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr Tomasz Leszkowicz – historyk i redaktor portalu Histmag.org, specjalizujący się w historii XX wieku oraz społeczno-politycznej historii wojska.
Zobacz także
- Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43
podcast
Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43
Witajcie w Borzykowie – miejscu, w którym dziś przebiega tylko granica między gminami, ale które jeszcze nie tak dawno rozdzielało dwa imperia: Prusy i Rosję. W tym odcinku cofniemy się do XIX wieku – epoki, która ukształtowała nie tylko granice, ale też n
- Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43
podcast
Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43
W cieniu Okrągłego Stołu rodził się nowy system. Ale czy dla wszystkich? W tym odcinku przyglądamy się mechanizmowi, który stał się jednym z największych przemilczanych skandali przełomu lat 80. i 90. – uwłaszczeniu nomenklatury.
- Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42
podcast
Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42
Czy socjalistyczni przodownicy pracy naprawdę byli bohaterami? A może ofiarami propagandy? W tym odcinku przyjrzymy się z bliska narodzinom i upadkowi mitu przodownictwa pracy w Związku Sowieckim i Polsce Ludowej.