Obrazy Historii. Stan wojenny w polskim kinie - Instytut Pileckiego
Ostatnie w 2021 roku spotkanie w ramach cyklu „Obrazy Historii” dotyczyło stanu wojennego w polskim kinie. Tło dyskusji stanowił film „Śmierć jak kromka chleba" w reżyserii Kazimierza Kutza.
Akcja filmu to rekonstrukcja tragicznych wydarzeń w kopalni „Wujek”, od wprowadzenia stanu wojennego do masakry górników w dniach 13-16 grudnia 1981 roku.
Gośćmi dr Mateusza Wernera, filozofa kultury i filmoznawcy z Instytutu Pileckiego, byli:
- Adriana Prodeus – krytyczka filmowa i sztuki, redaktorka i autorka miesięcznika KINO, autorka książki „Themersonowie. Szkice biograficzne”;
- dr Bartłomiej Kapica – z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego.
Zobacz także
- Pionierzy w stepie? – dr Jerzy Rohoziński o swojej książce #rozmowyoksiazkach odc. 3
wykład
Pionierzy w stepie? – dr Jerzy Rohoziński o swojej książce #rozmowyoksiazkach odc. 3
W trzecim odcinku „Rozmów o książkach” gościem Jakuba Moroza jest dr Jerzy Rohoziński z Instytutu Pileckiego, który opowiada o swojej książce „Pionierzy w stepie? Kazachstańscy Polacy jako element sowieckiego projektu modernizacyjnego”, wydanej w 2021 roku
- Historia czasu #gieldahistorii odc. 22
podcast
Historia czasu #gieldahistorii odc. 22
Praca i wypoczynek w rytmie równych godzin dobowych jest wynalazkiem nowoczesności, a jak mierzono czas przed epoką zegarów, które znamy dzisiaj?
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.