Obóz koncentracyjny Gross-Rosen jako rezerwuar taniej siły roboczej - Instytut Pileckiego
Seminarium naukowe online Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami. Jako prelegent pojawia się dr hab. Dorota Sula z Muzeum Gross-Rosen. W roli koreferenta występuje prof. Witold Stankowski.
Powstały w sierpniu 1940 r. Konzentrationslager Gross-Rosen podobnie jak m. in. obóz w Flossenbürgu został założony w pobliżu kamieniołomu z inicjatywy przedsiębiorstwa Deutsche Erd und Steinwerke GmbH, które dla SS było największym przedsięwzięciem gospodarczym. Fakt ten wskazuje na cel i charakter tychże obozów. W wyniku zmiany priorytetów wynikających z sytuacji na froncie nastąpiła rozbudowa obozu.
W latach 1942–1944 powstało blisko 100 filii w większości zlokalizowanych na terenie lub w sąsiedztwie zakładów przemysłowych. Przez niemal pięć lat funkcjonowania KL Gross-Rosen przeszło przez niego 125 tysięcy więźniów.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.