Obóz koncentracyjny Gross-Rosen jako rezerwuar taniej siły roboczej - Instytut Pileckiego
Seminarium naukowe online Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami. Jako prelegent pojawia się dr hab. Dorota Sula z Muzeum Gross-Rosen. W roli koreferenta występuje prof. Witold Stankowski.
Powstały w sierpniu 1940 r. Konzentrationslager Gross-Rosen podobnie jak m. in. obóz w Flossenbürgu został założony w pobliżu kamieniołomu z inicjatywy przedsiębiorstwa Deutsche Erd und Steinwerke GmbH, które dla SS było największym przedsięwzięciem gospodarczym. Fakt ten wskazuje na cel i charakter tychże obozów. W wyniku zmiany priorytetów wynikających z sytuacji na froncie nastąpiła rozbudowa obozu.
W latach 1942–1944 powstało blisko 100 filii w większości zlokalizowanych na terenie lub w sąsiedztwie zakładów przemysłowych. Przez niemal pięć lat funkcjonowania KL Gross-Rosen przeszło przez niego 125 tysięcy więźniów.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.