Obóz koncentracyjny Gross-Rosen jako rezerwuar taniej siły roboczej - Instytut Pileckiego
Seminarium naukowe online Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami. Jako prelegent pojawia się dr hab. Dorota Sula z Muzeum Gross-Rosen. W roli koreferenta występuje prof. Witold Stankowski.
Powstały w sierpniu 1940 r. Konzentrationslager Gross-Rosen podobnie jak m. in. obóz w Flossenbürgu został założony w pobliżu kamieniołomu z inicjatywy przedsiębiorstwa Deutsche Erd und Steinwerke GmbH, które dla SS było największym przedsięwzięciem gospodarczym. Fakt ten wskazuje na cel i charakter tychże obozów. W wyniku zmiany priorytetów wynikających z sytuacji na froncie nastąpiła rozbudowa obozu.
W latach 1942–1944 powstało blisko 100 filii w większości zlokalizowanych na terenie lub w sąsiedztwie zakładów przemysłowych. Przez niemal pięć lat funkcjonowania KL Gross-Rosen przeszło przez niego 125 tysięcy więźniów.
Zobacz także
- Pilecki Discussions (no. 1) | Youth, Social Media and Cyberwarfare in the Russia-Ukraine War
debata
Pilecki Discussions (no. 1) | Youth, Social Media and Cyberwarfare in the Russia-Ukraine War
The Pilecki Discussions on the History and Legacy of Totalitarianism seek to bring together experts from East-Central Europe to discuss and debate issues of common concern in 20th century and contemporary histories of the former Eastern Bloc.
- Oglądaj | Kolejna wymiana paszportów? Niemiecka Lista Narodowa w regionie łódzkim w czasie drugiej wojny światowej i jej efekty po 1945 roku
seminarium
Oglądaj | Kolejna wymiana paszportów? Niemiecka Lista Narodowa w regionie łódzkim w czasie drugiej wojny światowej i jej efekty po 1945 roku
Region łódzki jako jedno z centrów mniejszości niemieckiej w Polsce do 1945 r. był polem eksperymentalnym wprowadzonej w 1940 r. w Kraju Warty tzw. volkslisty.
- Oglądaj | Koniec świata ziemian. Reforma rolna 1944
debata
Oglądaj | Koniec świata ziemian. Reforma rolna 1944
Na czym polegała reforma rolna z 1944 r.? Czym były „sądy nad dziedzicami”? Co stało się z pozbawionymi własności ziemianami? Na te i inne pytania odpowiada dr Anna Wylegała - autorka książki „Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce”.