Obóz dla polskich jeńców Oflag Woldenberg II C - Instytut Pileckiego
16 marca 2022 r. odbyło się seminarium online dra Przemysława Słowińskiego (Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim). W roli koreferenta wystąpił prof. Grzegorz Kucharczyk (IH PAN, OBnT IP).
Tematem wykładu są zagadnienia związane z losem polskich oficerów przebywających w niemieckiej niewoli w Oflagu II C Woldenberg [ob. Dobiegniew] podczas II wojny światowej. Obóz powstał w maju 1940 r. i był największą tego typu jednostką dla polskich oficerów zorganizowaną przez III Rzeszę. Przebywało w nim około siedmiu tysięcy jeńców, przedstawicieli polskiej elity intelektualnej, którzy pomimo tego, że zostali pozbawieni wolności, nie poddali się. Stworzyli oni system pomocy wdowom po poległych w walce z niemieckim okupantem, prowadzili zakrojoną na szeroką skalę konspirację, włącznie z utrzymywaniem nasłuchu radiowego, z dużym sukcesem podjęli też działania w zakresie organizacji aktywności na polu intelektualnym i sportu.
Seminarium prowadzi dr Agnieszka Konik z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.