Obóz dla polskich jeńców Oflag Woldenberg II C - Instytut Pileckiego
16 marca 2022 r. odbyło się seminarium online dra Przemysława Słowińskiego (Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim). W roli koreferenta wystąpił prof. Grzegorz Kucharczyk (IH PAN, OBnT IP).
Tematem wykładu są zagadnienia związane z losem polskich oficerów przebywających w niemieckiej niewoli w Oflagu II C Woldenberg [ob. Dobiegniew] podczas II wojny światowej. Obóz powstał w maju 1940 r. i był największą tego typu jednostką dla polskich oficerów zorganizowaną przez III Rzeszę. Przebywało w nim około siedmiu tysięcy jeńców, przedstawicieli polskiej elity intelektualnej, którzy pomimo tego, że zostali pozbawieni wolności, nie poddali się. Stworzyli oni system pomocy wdowom po poległych w walce z niemieckim okupantem, prowadzili zakrojoną na szeroką skalę konspirację, włącznie z utrzymywaniem nasłuchu radiowego, z dużym sukcesem podjęli też działania w zakresie organizacji aktywności na polu intelektualnym i sportu.
Seminarium prowadzi dr Agnieszka Konik z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego.
Zobacz także
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
podcast
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.