Noc listopadowa Andrzeja Wajdy | OBRAZY HISTORII - Instytut Pileckiego
Podczas tego spotkania rozmawialiśmy o powstaniu listopadowym, które wybuchło w 1830 roku. Punktem wyjścia do dyskusji było przedstawienia Teatru Telewizji „Noc listopadowa” w reż. Andrzeja Wajdy, według dramatu Stanisława Wyspiańskiego.
➡️ Co miał do powiedzenia o Powstaniu Listopadowym Wyspiański i jak zrozumiał to Wajda?
➡️ Co sądzi historyk o wizji artystycznej Powstania? Co wiemy dziś o jego rzeczywistym przebiegu i dowódcach?
➡️ O czym świadczy brak Powstania Listopadowego w imaginarium polskiego kina?
➡️ Czy Powstanie Listopadowe odchodzi w zapomnienie?
Na te i inne pytania postarali się odpowiedzieć dr Mateusz Werner, filozof kultury i filmoznawca z Instytutu Pileckiego, oraz jego goście:
✅ prof. Jarosław Czubaty – historyk, specjalizujący się w historii XIX w., a także historii epoki napoleońskiej oraz historii Księstwa Warszawskiego
✅ Rafał Węgrzyniak – teatrolog, autor Encyklopedii „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.