Niższość cywilizacyjna wrogiego narodu. Niemieckie dyskursy o Polsce i Polakach 1919-1945 | seminarium - Instytut Pileckiego
Niższość cywilizacyjna wrogiego narodu. Niemieckie dyskursy o Polsce i Polakach 1919-1945 | seminarium
Zachęcamy do wysłuchania seminarium prof. Marka Kornata (Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego). Jako koreferent wystąpił prof. Piotr Madajczyk (Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk).
Książka prof. Marka Kornata pt.: Niższość cywilizacyjna wrogiego narodu. Niemieckie dyskursy o Polsce i Polakach 1919-1945 (Warszawa 2020) stanowi studium głównych kierunków niemieckiej propagandy w podejściu do odrodzonej Rzeczypospolitej oraz do narodu polskiego podczas II wojny światowej. U podstaw niemieckich narracji o Polsce i Polakach tkwiła spuścizna negatywnej polityki polskiej Niemiec w dobie zaborów. W republikańskich Niemczech (1919-1933) kreowano stereotyp niższego cywilizacyjnie wrogiego narodu, przede wszystkim chcąc uzasadnić w ten sposób postulaty rewizjonizmu terytorialnego. W dobie Hitlera nastąpiło pięcioletnie zbliżenie polsko-niemieckie, które nie przyniosło jednak wygaszenia, ale jedynie zamrożenie negatywnej narracji o Polsce. Po Wrześniu 1939 r. propaganda III Rzeszy nawróciła z całą mocą do stereotypów antypolskich, podając swój przekaz w formie właściwej dla hitleryzmu, a więc odczłowieczając Polaków jako barbarzyńców i nawiązując do teorii niższości rasowej Słowian jako „podludzi”.
Zobacz także
- Jedna wskazówka - Obława Augustowska oczami rodzin. Reportaż audio
podcast
Jedna wskazówka - Obława Augustowska oczami rodzin. Reportaż audio
Reportaż „Jedna wskazówka” Martyny Wojtkowskiej, powstał z okazji 80. rocznicy Obławy Augustowskiej.
- Poznaniacy mówią „DOŚĆ!" - reżim wysyła czołgi. #gieldahistorii odc. 50
podcast
Poznaniacy mówią „DOŚĆ!" - reżim wysyła czołgi. #gieldahistorii odc. 50
Poznań, 28 czerwca 1956 roku. Robotnicy wychodzą na ulice z okrzykiem: „DOŚĆ!”.
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.