Niższość cywilizacyjna wrogiego narodu. Niemieckie dyskursy o Polsce i Polakach 1919-1945 | seminarium - Instytut Pileckiego
Niższość cywilizacyjna wrogiego narodu. Niemieckie dyskursy o Polsce i Polakach 1919-1945 | seminarium
Zachęcamy do wysłuchania seminarium prof. Marka Kornata (Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego). Jako koreferent wystąpił prof. Piotr Madajczyk (Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk).
Książka prof. Marka Kornata pt.: Niższość cywilizacyjna wrogiego narodu. Niemieckie dyskursy o Polsce i Polakach 1919-1945 (Warszawa 2020) stanowi studium głównych kierunków niemieckiej propagandy w podejściu do odrodzonej Rzeczypospolitej oraz do narodu polskiego podczas II wojny światowej. U podstaw niemieckich narracji o Polsce i Polakach tkwiła spuścizna negatywnej polityki polskiej Niemiec w dobie zaborów. W republikańskich Niemczech (1919-1933) kreowano stereotyp niższego cywilizacyjnie wrogiego narodu, przede wszystkim chcąc uzasadnić w ten sposób postulaty rewizjonizmu terytorialnego. W dobie Hitlera nastąpiło pięcioletnie zbliżenie polsko-niemieckie, które nie przyniosło jednak wygaszenia, ale jedynie zamrożenie negatywnej narracji o Polsce. Po Wrześniu 1939 r. propaganda III Rzeszy nawróciła z całą mocą do stereotypów antypolskich, podając swój przekaz w formie właściwej dla hitleryzmu, a więc odczłowieczając Polaków jako barbarzyńców i nawiązując do teorii niższości rasowej Słowian jako „podludzi”.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.