Nigdy za wiele o życiorysie rtm. W. Pileckiego - Instytut Pileckiego
Kolejne seminarium Instytutu Pileckiego, podczas którego o niezwykłym życiorysie Witolda Pileckiego opowiedział dr Jacek Pawłowicz. Zapraszamy do oglądania!
Nigdy za wiele o życiorysie rtm. W. Pileckiego
Prelegent:
dr Jacek Pawłowicz, wicedyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL
Koreferent:
prof. zw. dr hab. dr n. pr. Witold Stankowski, Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego, Uniwersytet Jagielloński
Rotmistrz Witold Pilecki to postać niezwykła. Patronuje nazwom ulic, rond, skwerów, uczelni, Instytutu Pileckiego. Dlaczego? Piękny życiorys bohatera walk o niepodległość Polski 1918-1920, wojskowego, żołnierza we wrześniu 1939 r., współtwórcy konspiracji w walce z Niemcami podczas II wojny światowej, „ochotnika” do piekła KL Auschwitz, autora Raportu Witolda, świadectwa zbrodni popełnianych przez Niemców – to wszystko zobowiązuje nas do ciągłego przypominania tej postaci.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.