Nigdy za wiele o życiorysie rtm. W. Pileckiego - Instytut Pileckiego
Kolejne seminarium Instytutu Pileckiego, podczas którego o niezwykłym życiorysie Witolda Pileckiego opowiedział dr Jacek Pawłowicz. Zapraszamy do oglądania!
Nigdy za wiele o życiorysie rtm. W. Pileckiego
Prelegent:
dr Jacek Pawłowicz, wicedyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL
Koreferent:
prof. zw. dr hab. dr n. pr. Witold Stankowski, Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego, Uniwersytet Jagielloński
Rotmistrz Witold Pilecki to postać niezwykła. Patronuje nazwom ulic, rond, skwerów, uczelni, Instytutu Pileckiego. Dlaczego? Piękny życiorys bohatera walk o niepodległość Polski 1918-1920, wojskowego, żołnierza we wrześniu 1939 r., współtwórcy konspiracji w walce z Niemcami podczas II wojny światowej, „ochotnika” do piekła KL Auschwitz, autora Raportu Witolda, świadectwa zbrodni popełnianych przez Niemców – to wszystko zobowiązuje nas do ciągłego przypominania tej postaci.

Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.