Niewolnicy Hitlera. Zdobyczna siła robocza w III Rzeszy #gieldahistorii odc. 11 - Instytut Pileckiego
Niewolnicy Hitlera. Zdobyczna siła robocza w III Rzeszy #gieldahistorii odc. 11
Bezwzględna, kolonialna eksploatacja zasobów na zdobytych przez Niemcy terytoriach Europy trwała od pierwszych dni II wojny światowej.
Nazistowscy decydenci szybko zdali sobie sprawę, że łupem wojennym mogą być też ludzie. Gospodarka III Rzeszy opierała się pracy ok. 7 mln robotników przymusowych. Polacy stanowili, po jeńcach z ZSRS, największą grupę ofiar takiej pracy (we wrześniu 1944 było ich 1,7 mln, w tym 20% kobiet). W powojennych rozliczeniach o robotnikach przymusowych nie chciano pamiętać. Na tle innych zbrodni niemieckich, w tym ludobójstwa, praca przymusowa nie wydawała się aż taka „straszna”. Także niemieckie koncerny skrzętnie ukrywały prawdę o tym, jak zdobyły przewagę konkurencyjną, która pozwoliła im prosperować po wojnie, gdy III Rzesza już nie istniała.
Gościem prof. Andrzeja Zawistowskiego jest dr Mirosław Sikora, tłumacz wydanej przez Instytut Pileckiego książki Ulricha Herberta „Robotnicy zagraniczni w niemieckiej gospodarce wojennej 1939–1945”.
Książkę można nabyć w naszej księgarni internetowej (kliknij).
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.