Niewolnicy Hitlera. Zdobyczna siła robocza w III Rzeszy #gieldahistorii odc. 11 - Instytut Pileckiego
Niewolnicy Hitlera. Zdobyczna siła robocza w III Rzeszy #gieldahistorii odc. 11
Bezwzględna, kolonialna eksploatacja zasobów na zdobytych przez Niemcy terytoriach Europy trwała od pierwszych dni II wojny światowej.
Nazistowscy decydenci szybko zdali sobie sprawę, że łupem wojennym mogą być też ludzie. Gospodarka III Rzeszy opierała się pracy ok. 7 mln robotników przymusowych. Polacy stanowili, po jeńcach z ZSRS, największą grupę ofiar takiej pracy (we wrześniu 1944 było ich 1,7 mln, w tym 20% kobiet). W powojennych rozliczeniach o robotnikach przymusowych nie chciano pamiętać. Na tle innych zbrodni niemieckich, w tym ludobójstwa, praca przymusowa nie wydawała się aż taka „straszna”. Także niemieckie koncerny skrzętnie ukrywały prawdę o tym, jak zdobyły przewagę konkurencyjną, która pozwoliła im prosperować po wojnie, gdy III Rzesza już nie istniała.
Gościem prof. Andrzeja Zawistowskiego jest dr Mirosław Sikora, tłumacz wydanej przez Instytut Pileckiego książki Ulricha Herberta „Robotnicy zagraniczni w niemieckiej gospodarce wojennej 1939–1945”.
Książkę można nabyć w naszej księgarni internetowej (kliknij).
Zobacz także
- Gwiazdka w mrocznych czasach. Święta w cieniu wojny | Czwartki w DBK
wykład
Gwiazdka w mrocznych czasach. Święta w cieniu wojny | Czwartki w DBK
Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z archiwistami Instytutu Pileckiego, którzy posiłkując się zbiorami naszego Archiwum, prześledzą, jak wyglądało Boże Narodzenie w cieniu drugiej wojny światowej z perspektywy dzieci i dorosłych.
- "Po prostu jestem z tymi ludzmi" | Spotkanie autorskie z Katarzyną Jóźwik
debata
"Po prostu jestem z tymi ludzmi" | Spotkanie autorskie z Katarzyną Jóźwik
Zapraszamy do obejrzenia rozmowy wokół książki „Po prostu jestem z tymi ludźmi. Działalność ks. Jerzego Popiełuszki w latach 1980-1984” Katarzyny Jóźwik, wydanej w 2024 r. przez Instytut Pileckiego.
- Europa Środkowo-Wschodnia jako podmiot czy przedmiot? Perspektywy badań nad Europą Środkowo-Wschodnią w globalnym dyskursie publicznym | panel dyskusyjny
konferencja
Europa Środkowo-Wschodnia jako podmiot czy przedmiot? Perspektywy badań nad Europą Środkowo-Wschodnią w globalnym dyskursie publicznym | panel dyskusyjny
Zapraszamy do obejrzenia panelu dyskusyjnego, który miał miejsce na konferencji „Przyszłość studiów nad Europą Środkową i Wschodnią w świetle rosyjskiej agresji na Ukrainę” w październiku 2024 r. w Warszawie.