Nielegalna choinka – reżim kontra tradycja #gieldahistorii odc. 26 - Instytut Pileckiego
Święta Bożego Narodzenia zawsze były dla Polaków czasem szczególnym, obchodzonym uroczyście nawet w najtrudniejszych warunkach – także na zesłaniu czy w obozach koncentracyjnych.
Zachowały się relacje o wzruszających postawach, dzięki którym pamięć o najgłębszym sensie tych Świąt była żywa nawet w najmroczniejszych momentach historii. W ZSRS w 1929 roku zdelegalizowano Święta Bożego Narodzenia i choinkę, którą przywrócono dopiero w 1935 roku, nadając jej zupełnie inne znaczenie. W Polsce Ludowej obowiązująca ideologia komunistyczna także zwalczała obecność religii w przestrzeni publicznej – dlaczego zatem władzom komunistycznym nie udało się zwalczyć bożonarodzeniowych tradycji? Jak w Polsce Ludowej wyglądały przygotowania do Świąt? Jak w okresie świątecznym działały sklepy? Co Polacy najczęściej kupowali w prezencie? W odcinku specjalnym „Giełdy Historii”, nagranym w warszawskim Muzeum Życia w PRL, o Świętach Bożego Narodzenia w okresie komunizmu opowiada prof. Andrzej Zawistowski.
Wszystkim widzom „Giełdy Historii” życzymy radosnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia!
Zobacz także
- Intelektualny włóczęga – dr Wojciech Łysek o Stanisławie Swianiewiczu #rozmowyoksiazkach odc. 6
debata
Intelektualny włóczęga – dr Wojciech Łysek o Stanisławie Swianiewiczu #rozmowyoksiazkach odc. 6
W szóstym odcinku serii „Rozmowy o książkach” prezentujemy wydaną w 2023 roku książkę „Intelektualny włóczęga. Biografia Stanisława Swianiewicza”, a gościem Jakuba Moroza jest jej autor, dr Wojciech Łysek z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii
- Polski uran – niezwykła kopalnia w Kletnie #giełdahistorii odc. 25
podcast
Polski uran – niezwykła kopalnia w Kletnie #giełdahistorii odc. 25
Złoża uranu odkryto na terenie Dolnego Śląska w XIX wieku, kiedy zastosowanie pierwiastka nie było jeszcze znane. Ruda uranu stała się strategicznym surowcem dopiero w wyniku odkryć naukowych z przedednia II wojny światowej.
- Przestrzenie przemocy – prof. Michał Łuczewski o książce J. Baberowskiego #rozmowyoksiazkach odc. 7
debata
Przestrzenie przemocy – prof. Michał Łuczewski o książce J. Baberowskiego #rozmowyoksiazkach odc. 7
Tematem odcinka jest książka „Przestrzenie przemocy” Jörga Baberowskiego, wydana przez Instytutu Pileckiego w 2022 roku w przekładzie Kamila Markiewicza.