Nielegalna choinka – reżim kontra tradycja #gieldahistorii odc. 26 - Instytut Pileckiego
Święta Bożego Narodzenia zawsze były dla Polaków czasem szczególnym, obchodzonym uroczyście nawet w najtrudniejszych warunkach – także na zesłaniu czy w obozach koncentracyjnych.
Zachowały się relacje o wzruszających postawach, dzięki którym pamięć o najgłębszym sensie tych Świąt była żywa nawet w najmroczniejszych momentach historii. W ZSRS w 1929 roku zdelegalizowano Święta Bożego Narodzenia i choinkę, którą przywrócono dopiero w 1935 roku, nadając jej zupełnie inne znaczenie. W Polsce Ludowej obowiązująca ideologia komunistyczna także zwalczała obecność religii w przestrzeni publicznej – dlaczego zatem władzom komunistycznym nie udało się zwalczyć bożonarodzeniowych tradycji? Jak w Polsce Ludowej wyglądały przygotowania do Świąt? Jak w okresie świątecznym działały sklepy? Co Polacy najczęściej kupowali w prezencie? W odcinku specjalnym „Giełdy Historii”, nagranym w warszawskim Muzeum Życia w PRL, o Świętach Bożego Narodzenia w okresie komunizmu opowiada prof. Andrzej Zawistowski.
Wszystkim widzom „Giełdy Historii” życzymy radosnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia!
Zobacz także
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
podcast
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.