Nie tylko Miedzianka. Eksploatacja uranu w Sudetach po II wojnie światowej - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Mediateka

Nie tylko Miedzianka. Eksploatacja uranu w Sudetach po II wojnie światowej

Kolejna debata z serii "Klio w świecie ekonomii...". Jak wyglądała powojenna sowiecka eksploatacja Dolnego Śląska? Gdzie, oprócz Miedzianki, wydobywano uran? Co pozostało po dawnych kopalniach?

Dolnośląski Kupferberg przed drugą wojną światową była najmniejszym z niemieckich miast. Dawna osada górnicza, na początku XX wieku przekształciła się w uznany turystyczny kurort. Po wojnie Miedzianka – bo taką polską nazwę miejscowość otrzymała – znalazła się w granicach Polski. To wówczas ponownie otwarto dawne sztolnie i w tajemnicy zaczęto poszukiwać uranu. Trafiał on do Związku Sowieckiego na potrzeby programu nuklearnego. Rabunkowe prace podziemne zakończono w 1954 roku, jednak ich skutki przesądziły o losie Miedzianki. Zapadające się domy, kościół, sklepy zaczęto wyburzać. W połowie lat 70. dawne miasto niemal zniknęło z powierzchni ziemi. 

Gośćmi dra hab. Andrzeja Zawistowskiego są profesorowie Uniwersytetu Wrocławskiego dr hab. Robert Klementowski oraz dr hab. Tomasz Głowiński

Zobacz także

  • Od poczty do Boeingów. Historia PLL LOT. Giełda historii odc. 55

    podcast

    Od poczty do Boeingów. Historia PLL LOT. Giełda historii odc. 55

    W 55. odcinku podcastu „Giełda Historii” wyruszamy w niezwykłą podróż przez ponad dziewięć dekad historii Polskich Linii Lotniczych LOT.

  • Polska dyplomacja a "kwestia żydowska" | Temida w świecie Klio odc. 2

    podcast

    Polska dyplomacja a "kwestia żydowska" | Temida w świecie Klio odc. 2

    Czy Polska interesowała się losem Żydów w nazistowskich Niemczech, w jaki sposób polskie ambicje kolonialne łączyły się z losem ludności żydowskiej w Polsce? Zapraszamy na drugi odcinek podcastu Instytutu Pileckiego „Temida w świecie Klio".

  • W stronę życia. Ucieczki z warszawskiego getta. Odcinek specjalny - Świadkowie Epoki

    debata

    W stronę życia. Ucieczki z warszawskiego getta. Odcinek specjalny - Świadkowie Epoki

    „W stronę życia. Ucieczki z getta warszawskiego" (reż. Małgorzata Grygiel, Michał Miziołek, prod. Instytut Pileckiego 2026, 30 min.) przybliża losy czworga bohaterów: Mariana Kalwarego, Barbary Marlow, Elżbiety Ficowskiej oraz Anny Stupnickiej-Bando.