Nie tylko Miedzianka. Eksploatacja uranu w Sudetach po II wojnie światowej - Instytut Pileckiego
Nie tylko Miedzianka. Eksploatacja uranu w Sudetach po II wojnie światowej
Kolejna debata z serii "Klio w świecie ekonomii...". Jak wyglądała powojenna sowiecka eksploatacja Dolnego Śląska? Gdzie, oprócz Miedzianki, wydobywano uran? Co pozostało po dawnych kopalniach?
Dolnośląski Kupferberg przed drugą wojną światową była najmniejszym z niemieckich miast. Dawna osada górnicza, na początku XX wieku przekształciła się w uznany turystyczny kurort. Po wojnie Miedzianka – bo taką polską nazwę miejscowość otrzymała – znalazła się w granicach Polski. To wówczas ponownie otwarto dawne sztolnie i w tajemnicy zaczęto poszukiwać uranu. Trafiał on do Związku Sowieckiego na potrzeby programu nuklearnego. Rabunkowe prace podziemne zakończono w 1954 roku, jednak ich skutki przesądziły o losie Miedzianki. Zapadające się domy, kościół, sklepy zaczęto wyburzać. W połowie lat 70. dawne miasto niemal zniknęło z powierzchni ziemi.
Gośćmi dra hab. Andrzeja Zawistowskiego są profesorowie Uniwersytetu Wrocławskiego dr hab. Robert Klementowski oraz dr hab. Tomasz Głowiński.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.