Nie tylko Miedzianka. Eksploatacja uranu w Sudetach po II wojnie światowej - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Mediateka

Nie tylko Miedzianka. Eksploatacja uranu w Sudetach po II wojnie światowej

Kolejna debata z serii "Klio w świecie ekonomii...". Jak wyglądała powojenna sowiecka eksploatacja Dolnego Śląska? Gdzie, oprócz Miedzianki, wydobywano uran? Co pozostało po dawnych kopalniach?

Dolnośląski Kupferberg przed drugą wojną światową była najmniejszym z niemieckich miast. Dawna osada górnicza, na początku XX wieku przekształciła się w uznany turystyczny kurort. Po wojnie Miedzianka – bo taką polską nazwę miejscowość otrzymała – znalazła się w granicach Polski. To wówczas ponownie otwarto dawne sztolnie i w tajemnicy zaczęto poszukiwać uranu. Trafiał on do Związku Sowieckiego na potrzeby programu nuklearnego. Rabunkowe prace podziemne zakończono w 1954 roku, jednak ich skutki przesądziły o losie Miedzianki. Zapadające się domy, kościół, sklepy zaczęto wyburzać. W połowie lat 70. dawne miasto niemal zniknęło z powierzchni ziemi. 

Gośćmi dra hab. Andrzeja Zawistowskiego są profesorowie Uniwersytetu Wrocławskiego dr hab. Robert Klementowski oraz dr hab. Tomasz Głowiński

Zobacz także

  • Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43

    podcast

    Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43

    Witajcie w Borzykowie – miejscu, w którym dziś przebiega tylko granica między gminami, ale które jeszcze nie tak dawno rozdzielało dwa imperia: Prusy i Rosję. W tym odcinku cofniemy się do XIX wieku – epoki, która ukształtowała nie tylko granice, ale też n

  • Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43

    podcast

    Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43

    W cieniu Okrągłego Stołu rodził się nowy system. Ale czy dla wszystkich? W tym odcinku przyglądamy się mechanizmowi, który stał się jednym z największych przemilczanych skandali przełomu lat 80. i 90. – uwłaszczeniu nomenklatury.

  • Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42

    podcast

    Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42

    Czy socjalistyczni przodownicy pracy naprawdę byli bohaterami? A może ofiarami propagandy? W tym odcinku przyjrzymy się z bliska narodzinom i upadkowi mitu przodownictwa pracy w Związku Sowieckim i Polsce Ludowej.