Na drugą stronę: uciekinierki z getta warszawskiego i inne tajemnice archiwum IPN w Warszawie - Instytut Pileckiego
Na drugą stronę: uciekinierki z getta warszawskiego i inne tajemnice archiwum IPN w Warszawie
Lotte Eckstein i Rosa Hutnik zbiegły z getta warszawskiego. Miały nadzieję na ratunek. Niestety, wkrótce zostały zatrzymane przez Gestapo. Jak dalej potoczyły się ich losy? Odpowiedź znajdujemy w Archiwum IPN.
Dr Mariusz Żuławnik oraz Janusz Piwowar wspólnie przyglądają się zasobom Archiwum IPN, które posiada cenne materiały dotyczące m.in. II wojny światowej. Wielu osobom to miejsce kojarzy się z tytułową „twierdzą”, w której zbiory są pilnie strzeżone, jednak w trakcie spotkania staramy się udowodnić, że w rzeczywistości dostęp do archiwum jest całkiem nieskomplikowany. Dowiadujemy się m.in.:
Kto i w jaki sposób może zwrócić się do Archiwum IPN z prośbą o przeprowadzenie kwerendy i udostępnienie dokumentów?
W jaki sposób przeprowadzić wstępną kwerendę w zasobie archiwalnym IPN, nie wychodząc z domu?
Jak korzystać z inwentarza archiwalnego IPN oraz baz danych pozostających w dyspozycji Archiwum IPN (straty.pl, Indeks Represjonowanych, baza ofiar zbrodni wołyńskiej)?
Ponadto na przykładzie historii Lotte Eckstein i Rosy Hutnik, uciekinierek z getta warszawskiego, prezentowane są wybrane dokumenty dotyczące II wojny światowej.
dr Mariusz Żuławnik, zastępca dyrektora Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, redaktor naczelny „Przeglądu Archiwalnego Instytutu Pamięci Narodowej”, historyk, doktor nauk humanistycznych, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2016 r. jest członkiem Komisji Ekspertów do realizacji zadania publicznego pod nazwą ,,Pozyskiwanie, opracowanie i scalanie informacji celem uzupełnienia istniejącej komputerowej imiennej bazy danych obejmującej obywateli państwa polskiego poddanych represjom pod okupacją niemiecką w latach 1939–1945”, realizowanego przez Fundację ,,Polsko-Niemieckie Pojednanie’’. Autor m.in. monografii Polska prasa polityczno-informacyjna na Mazowszu Północnym w latach 1918–1939 (Warszawa 2011) oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych.
Janusz Piwowar, historyk, od sierpnia 2012 r. kierownik Sekcji Udzielania Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej w IPN. Od 2016 r. jest członkiem Komisji Ekspertów do realizacji zadania publicznego pod nazwą ,,Pozyskiwanie, opracowanie i scalanie informacji celem uzupełnienia istniejącej komputerowej imiennej bazy danych obejmującej obywateli państwa polskiego poddanych represjom pod okupacją niemiecką w latach 1939–1945’’, realizowanego przez Fundację ,,Polsko-Niemieckie Pojednanie”. Autor kilku publikacji dotyczących rejencji ciechanowskiej, istniejącej w czasie II wojny światowej. Obecnie kontynuuje badania naukowe dot. funkcjonowania niemieckiego obozu w Działdowie (Soldau) oraz więzienia policyjnego w Forcie III w Pomiechówku.
Zobacz także
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
podcast
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.