Muzyka polska w okresie socrealizmu | seminarium - Instytut Pileckiego
Zachęcamy do obejrzenia seminarium prof. Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej (IS PAN). W roli koreferentów wystąpili - prof. Krzysztof Brzechczyn (IPN, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) oraz dr John Cornell (OBnT Instytutu Pileckiego).
Po II wojnie światowej polskie środowisko muzyczne znalazło się w nowej sytuacji. W 1945 r. powołano do życia Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Związek Kompozytorów Polskich, powstawały filharmonie, orkiestry i wyższe uczelnie muzyczne. Jednocześnie rząd w coraz większym stopniu dążył do kontroli twórców. Naciski ideologiczne zwiększyły się po 1948 r. wraz z wprowadzaniem socrealizmu. W 1949 r. podczas Zjazdu Kompozytorów i Krytyków Muzycznych w Łagowie Lubuskim uznano socrealizm za obowiązujący także kompozytorów. Jak wpłynęło to na rozwój muzyki polskiej w następnych latach? Jakie strategie przyjęli kompozytorzy? Czy powstały wówczas wartościowe kompozycje? Wykład przybliża sytuację muzyki polskiej w okresie socrealizmu.
Seminarium naukowe online poprowadziła Emilia Dziewiecka z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego.
Zobacz także
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
podcast
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.