Moskwa patrzy na kryzys gospodarki PRL w 1981 - Instytut Pileckiego
Zapraszamy na pierwsze w 2022 roku spotkanie z cyklu "Klio w świecie ekonomii, czyli porozmawiajmy o gospodarce". Tym razem uczestnicy debaty podjęli się analizy m.in. narzędzi nacisku ekonomicznego, jakie mogły stać za wprowadzeniem stanu wojennego.
40 lat po wprowadzeniu stanu wojennego w PRL, dyskusje dotyczące tego wydarzenia wciąż toczą się wokół analiz decyzji gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Czy gen. Jaruzelski podjął decyzję samodzielnie, czy też pod naciskiem groźby sowieckiej interwencji wojskowej? Jakie narzędzia nacisku ekonomicznego posiadała wówczas Moskwa? Czy w 1981 roku Breżniew używał tych narzędzi?
W rozmowie wzięli udział dr Tomasz Kozłowski z Instytutu Pamięci Narodowej oraz dr Dariusz Grala z Instytutu Kliometrii i Badań nad Transformacją. Spotkanie poprowadził prof. Andrzej Zawistowski (prof. SGH, Instytut Pileckiego).
Zobacz także
- Nacjonalizacja, kolektywizacja, wywózki – sowietyzacja wschodnich ziem II RP #gieldahistorii
podcast
Nacjonalizacja, kolektywizacja, wywózki – sowietyzacja wschodnich ziem II RP #gieldahistorii
W tym odcinku Giełdy Historii rozmawiamy z dr. hab. Damianem Markowskim o brutalnym i systematycznym procesie sowietyzacji wschodnich ziem II Rzeczypospolitej po 1944 roku.
- Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
podcast
Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
Jak wyglądał białostocki przemysłowy boom? Kto był jego architektem? I dlaczego miasto nie utrzymało swojej pozycji? Odkryj fascynującą historię Białegostoku – miasta, które przez dekady było symbolem siły polskiego przemysłu.
- Kazimierz „Dziadek” Lisiecki – wychowawca z powołania | Zapis spotkania
debata
Kazimierz „Dziadek” Lisiecki – wychowawca z powołania | Zapis spotkania
Zapraszamy do obejrzenia spotkania poświęconego Kazimierzowi „Dziadkowi” Lisieckiemu – legendarnej postaci, która odmieniła życie wielu młodych ludzi.