Moskwa patrzy na kryzys gospodarki PRL w 1981 - Instytut Pileckiego
Zapraszamy na pierwsze w 2022 roku spotkanie z cyklu "Klio w świecie ekonomii, czyli porozmawiajmy o gospodarce". Tym razem uczestnicy debaty podjęli się analizy m.in. narzędzi nacisku ekonomicznego, jakie mogły stać za wprowadzeniem stanu wojennego.
40 lat po wprowadzeniu stanu wojennego w PRL, dyskusje dotyczące tego wydarzenia wciąż toczą się wokół analiz decyzji gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Czy gen. Jaruzelski podjął decyzję samodzielnie, czy też pod naciskiem groźby sowieckiej interwencji wojskowej? Jakie narzędzia nacisku ekonomicznego posiadała wówczas Moskwa? Czy w 1981 roku Breżniew używał tych narzędzi?
W rozmowie wzięli udział dr Tomasz Kozłowski z Instytutu Pamięci Narodowej oraz dr Dariusz Grala z Instytutu Kliometrii i Badań nad Transformacją. Spotkanie poprowadził prof. Andrzej Zawistowski (prof. SGH, Instytut Pileckiego).
Zobacz także
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
podcast
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.