Moskwa patrzy na kryzys gospodarki PRL w 1981 - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Mediateka

Moskwa patrzy na kryzys gospodarki PRL w 1981

Zapraszamy na pierwsze w 2022 roku spotkanie z cyklu "Klio w świecie ekonomii, czyli porozmawiajmy o gospodarce". Tym razem uczestnicy debaty podjęli się analizy m.in. narzędzi nacisku ekonomicznego, jakie mogły stać za wprowadzeniem stanu wojennego.

40 lat po wprowadzeniu stanu wojennego w PRL, dyskusje dotyczące tego wydarzenia wciąż toczą się wokół analiz decyzji gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Czy gen. Jaruzelski podjął decyzję samodzielnie, czy też pod naciskiem groźby sowieckiej interwencji wojskowej? Jakie narzędzia nacisku ekonomicznego posiadała wówczas Moskwa? Czy w 1981 roku Breżniew używał tych narzędzi?

W rozmowie wzięli udział dr Tomasz Kozłowski z Instytutu Pamięci Narodowej oraz dr Dariusz Grala z Instytutu Kliometrii i Badań nad Transformacją. Spotkanie poprowadził prof. Andrzej Zawistowski (prof. SGH, Instytut Pileckiego).

Zobacz także

  • Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43

    podcast

    Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43

    Witajcie w Borzykowie – miejscu, w którym dziś przebiega tylko granica między gminami, ale które jeszcze nie tak dawno rozdzielało dwa imperia: Prusy i Rosję. W tym odcinku cofniemy się do XIX wieku – epoki, która ukształtowała nie tylko granice, ale też n

  • Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43

    podcast

    Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43

    W cieniu Okrągłego Stołu rodził się nowy system. Ale czy dla wszystkich? W tym odcinku przyglądamy się mechanizmowi, który stał się jednym z największych przemilczanych skandali przełomu lat 80. i 90. – uwłaszczeniu nomenklatury.

  • Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42

    podcast

    Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42

    Czy socjalistyczni przodownicy pracy naprawdę byli bohaterami? A może ofiarami propagandy? W tym odcinku przyjrzymy się z bliska narodzinom i upadkowi mitu przodownictwa pracy w Związku Sowieckim i Polsce Ludowej.