Moskwa patrzy na kryzys gospodarki PRL w 1981 - Instytut Pileckiego
Zapraszamy na pierwsze w 2022 roku spotkanie z cyklu "Klio w świecie ekonomii, czyli porozmawiajmy o gospodarce". Tym razem uczestnicy debaty podjęli się analizy m.in. narzędzi nacisku ekonomicznego, jakie mogły stać za wprowadzeniem stanu wojennego.
40 lat po wprowadzeniu stanu wojennego w PRL, dyskusje dotyczące tego wydarzenia wciąż toczą się wokół analiz decyzji gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Czy gen. Jaruzelski podjął decyzję samodzielnie, czy też pod naciskiem groźby sowieckiej interwencji wojskowej? Jakie narzędzia nacisku ekonomicznego posiadała wówczas Moskwa? Czy w 1981 roku Breżniew używał tych narzędzi?
W rozmowie wzięli udział dr Tomasz Kozłowski z Instytutu Pamięci Narodowej oraz dr Dariusz Grala z Instytutu Kliometrii i Badań nad Transformacją. Spotkanie poprowadził prof. Andrzej Zawistowski (prof. SGH, Instytut Pileckiego).
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.