Moskwa patrzy na kryzys gospodarki PRL w 1981 - Instytut Pileckiego
Zapraszamy na pierwsze w 2022 roku spotkanie z cyklu "Klio w świecie ekonomii, czyli porozmawiajmy o gospodarce". Tym razem uczestnicy debaty podjęli się analizy m.in. narzędzi nacisku ekonomicznego, jakie mogły stać za wprowadzeniem stanu wojennego.
40 lat po wprowadzeniu stanu wojennego w PRL, dyskusje dotyczące tego wydarzenia wciąż toczą się wokół analiz decyzji gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Czy gen. Jaruzelski podjął decyzję samodzielnie, czy też pod naciskiem groźby sowieckiej interwencji wojskowej? Jakie narzędzia nacisku ekonomicznego posiadała wówczas Moskwa? Czy w 1981 roku Breżniew używał tych narzędzi?
W rozmowie wzięli udział dr Tomasz Kozłowski z Instytutu Pamięci Narodowej oraz dr Dariusz Grala z Instytutu Kliometrii i Badań nad Transformacją. Spotkanie poprowadził prof. Andrzej Zawistowski (prof. SGH, Instytut Pileckiego).
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.