Mniejszość niemiecka w okresie II wojny światowej. Perspektywy badawcze - Instytut Pileckiego
Mniejszość niemiecka w okresie II wojny światowej. Perspektywy badawcze
Zapraszamy do wysłuchania wykładu dr. hab. Tomasza Chincińskiego, profesora Instytutu Pileckiego, nt. istniejących i nowych perspektyw badawczych dotyczących sytuacji i postaw obywateli II Rzeczpospolitej niemieckiego pochodzenia.
Losy i postawy przedwojennej mniejszości niemieckiej w latach 1939-1945 wzbudzały wiele kontrowersji i były postrzegane często w sposób jednowymiarowy, jako grupy wspierającej represyjną politykę niemieckiego okupanta oraz stanowiącej źródło problemów dla polskiego społeczeństwa. Oczywiście wciąż są aktualne argumenty przemawiające za taką oceną polskich Niemców. Jednak ten, skierowany przeciwko polskiemu państwu i społeczeństwu, sposób postępowania nie dotyczył całej przedwojennej mniejszości niemieckiej. Warto dostrzec, że wśród polskich Niemców zdarzały się przypadki lojalnych postaw względem polskich sąsiadów i zadać pytania o ich motywy, konsekwencje, skalę i dynamikę.
Podczas wykładu sformułowano zagadnienia badawcze, w ramach których dotychczas przedstawiano problematykę stosunku polskich Niemców do okupacyjnej rzeczywistości oraz zdefiniowano obszary słabiej rozpoznane i luki badawcze.
Tomasz Chinciński, historyk, dr hab. nauk humanistycznych, profesor instytutu w Ośrodku Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego, wykładowca Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni. Prowadzi badania nad dziejami mniejszości niemieckiej w okresie międzywojennym i postawami polskich Niemców podczas II wojny światowej.
Wydarzenie odbyło się 16 listopada 2023 r. w Galerii DeBeKa przy ul. Krakowskie Przedmieście 11 w Warszawie.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.