Mitologia i historia ukraińskiej tożsamości | Obrazy Historii - Instytut Pileckiego
Dziś wszystkie oczy zwrócone są w kierunku Ukrainy - z tego powodu podczas spotkania z cyklu „Obrazy Historii” rozmawialiśmy o historii tego państwa i mitologii ukraińskiej tożsamości. Punktem wyjścia były „Cienie zapomnianych przodków” S. Paradżanowa.
Gośćmi dra Mateusza Wernera, filozofa kultury i filmoznawcy z Instytutu Pileckiego, byli:
- prof. Joanna Wojnicka – filmoznawczyni z Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmująca się historią kina europejskiego, a także związkami kina z innymi sztukami, przede wszystkim literaturą i teatrem;
- dr Jerzy Rohoziński – historyk z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego, autor książki „Pionierzy w stepie? Kazachstańscy Polacy jako element sowieckiego projektu modernizacyjnego”.
Zobacz także
- Nacjonalizacja, kolektywizacja, wywózki – sowietyzacja wschodnich ziem II RP #gieldahistorii
podcast
Nacjonalizacja, kolektywizacja, wywózki – sowietyzacja wschodnich ziem II RP #gieldahistorii
W tym odcinku Giełdy Historii rozmawiamy z dr. hab. Damianem Markowskim o brutalnym i systematycznym procesie sowietyzacji wschodnich ziem II Rzeczypospolitej po 1944 roku.
- Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
podcast
Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
Jak wyglądał białostocki przemysłowy boom? Kto był jego architektem? I dlaczego miasto nie utrzymało swojej pozycji? Odkryj fascynującą historię Białegostoku – miasta, które przez dekady było symbolem siły polskiego przemysłu.
- Kazimierz „Dziadek” Lisiecki – wychowawca z powołania | Zapis spotkania
debata
Kazimierz „Dziadek” Lisiecki – wychowawca z powołania | Zapis spotkania
Zapraszamy do obejrzenia spotkania poświęconego Kazimierzowi „Dziadkowi” Lisieckiemu – legendarnej postaci, która odmieniła życie wielu młodych ludzi.