Międzynarodowe nowe budownictwo w narodowym polu napięć. Architektura dwudziestolecia międzywojennego polsko-niemieckich regionów przygranicznych - Instytut Pileckiego
Międzynarodowe nowe budownictwo w narodowym polu napięć. Architektura dwudziestolecia międzywojennego polsko-niemieckich regionów przygranicznych
dr hab. Beate Störtkuhl opowiada m.in. o tym w jaki sposób nowoczesna architektura miała wyróżniać Gdynię na tle Gdańska oraz jak na Górnym Śląsku spór wokół koncepcji architektonicznych powiązany był z polsko-niemiecką walką o dominację.
Po 1918 roku budownictwo i architektura w nowo utworzonych państwach Europy Środkowo-Wschodniej stały się symbolami postępowości oraz dynamicznego rozwoju. Realizacja tych dążeń nie odbywała się jednak w próżni lub jedynie na poziomie narodowym; stanowiła niejako obszar konkurowania ze sobą polskich i niemieckich regionów.
dr hab. Beate Störtkuhl - historyczka sztuki, koordynatorka ds. naukowych w niemieckim Federalnym Instytucie ds. Kultury i Historii Niemców w Europie Wschodniej oraz wykładowczyni na uniwersytecie Carla von Ossietzkyego w Oldenburgu
Zobacz także
- Nacjonalizacja, kolektywizacja, wywózki – sowietyzacja wschodnich ziem II RP #gieldahistorii
podcast
Nacjonalizacja, kolektywizacja, wywózki – sowietyzacja wschodnich ziem II RP #gieldahistorii
W tym odcinku Giełdy Historii rozmawiamy z dr. hab. Damianem Markowskim o brutalnym i systematycznym procesie sowietyzacji wschodnich ziem II Rzeczypospolitej po 1944 roku.
- Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
podcast
Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
Jak wyglądał białostocki przemysłowy boom? Kto był jego architektem? I dlaczego miasto nie utrzymało swojej pozycji? Odkryj fascynującą historię Białegostoku – miasta, które przez dekady było symbolem siły polskiego przemysłu.
- Kazimierz „Dziadek” Lisiecki – wychowawca z powołania | Zapis spotkania
debata
Kazimierz „Dziadek” Lisiecki – wychowawca z powołania | Zapis spotkania
Zapraszamy do obejrzenia spotkania poświęconego Kazimierzowi „Dziadkowi” Lisieckiemu – legendarnej postaci, która odmieniła życie wielu młodych ludzi.