Międzynarodowe nowe budownictwo w narodowym polu napięć. Architektura dwudziestolecia międzywojennego polsko-niemieckich regionów przygranicznych - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Mediateka

Międzynarodowe nowe budownictwo w narodowym polu napięć. Architektura dwudziestolecia międzywojennego polsko-niemieckich regionów przygranicznych

dr hab. Beate Störtkuhl opowiada m.in. o tym w jaki sposób nowoczesna architektura miała wyróżniać Gdynię na tle Gdańska oraz jak na Górnym Śląsku spór wokół koncepcji architektonicznych powiązany był z polsko-niemiecką walką o dominację.

Po 1918 roku budownictwo i architektura w nowo utworzonych państwach Europy Środkowo-Wschodniej stały się symbolami postępowości oraz dynamicznego rozwoju. Realizacja tych dążeń nie odbywała się jednak w próżni lub jedynie na poziomie narodowym; stanowiła niejako obszar konkurowania ze sobą polskich i niemieckich regionów.

dr hab. Beate Störtkuhl - historyczka sztuki, koordynatorka ds. naukowych w niemieckim Federalnym Instytucie ds. Kultury i Historii Niemców w Europie Wschodniej oraz wykładowczyni na uniwersytecie Carla von Ossietzkyego w Oldenburgu

Zobacz także

  • Od poczty do Boeingów. Historia PLL LOT. Giełda historii odc. 55

    podcast

    Od poczty do Boeingów. Historia PLL LOT. Giełda historii odc. 55

    W 55. odcinku podcastu „Giełda Historii” wyruszamy w niezwykłą podróż przez ponad dziewięć dekad historii Polskich Linii Lotniczych LOT.

  • Polska dyplomacja a "kwestia żydowska" | Temida w świecie Klio odc. 2

    podcast

    Polska dyplomacja a "kwestia żydowska" | Temida w świecie Klio odc. 2

    Czy Polska interesowała się losem Żydów w nazistowskich Niemczech, w jaki sposób polskie ambicje kolonialne łączyły się z losem ludności żydowskiej w Polsce? Zapraszamy na drugi odcinek podcastu Instytutu Pileckiego „Temida w świecie Klio".

  • W stronę życia. Ucieczki z warszawskiego getta. Odcinek specjalny - Świadkowie Epoki

    debata

    W stronę życia. Ucieczki z warszawskiego getta. Odcinek specjalny - Świadkowie Epoki

    „W stronę życia. Ucieczki z getta warszawskiego" (reż. Małgorzata Grygiel, Michał Miziołek, prod. Instytut Pileckiego 2026, 30 min.) przybliża losy czworga bohaterów: Mariana Kalwarego, Barbary Marlow, Elżbiety Ficowskiej oraz Anny Stupnickiej-Bando.