Między Borysławiem a Drohobyczem. Czy Galicja miała szansę stać się europejskim Kuwejtem? - Instytut Pileckiego
Między Borysławiem a Drohobyczem. Czy Galicja miała szansę stać się europejskim Kuwejtem?
Jak wyglądało poszukiwanie ropy naftowej w Galicji? Dlaczego największe zyski z w tym rejonie czerpali Francuzi? Czy Winston Churchill targował się ze Stalinem o pola naftowe dla powojennej Polski? Co stało się z tym zagłębiem w czasach sowieckich?
Kolejne spotkanie z cyklu „Klio w świecie ekonomii, czyli porozmawiajmy o gospodarce” przenosi nas do XIX wieku, na południe od Lwowa, gdzie rozpoczęło się przemysłowe wydobycie ropy naftowej. Z czasem ukształtowało się tam zagłębie naftowe, a jego wydobycie było klasyfikowane na czwartym miejscu w świecie. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę galicyjskie złoża zapewniły jej wystarczalność energetyczną i umożliwiły eksport.
Naszymi gośćmi są:
• dr Jerzy Łazor (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie),
• dr Roman Masyk (Narodowy Uniwersytet Lwowski im. Iwana Franki).
Rozmowę prowadzi dr hab. Andrzej Zawistowski (Instytut Pileckiego).
Zobacz także
- Dyskusja po premierze filmu Maszy Makarowej „Wnuczka Naczelnej”
inne
Dyskusja po premierze filmu Maszy Makarowej „Wnuczka Naczelnej”
16 listopada 2025 roku, w 85. rocznicę zamknięcia granic getta warszawskiego, w siedzibie Instytutu Pileckiego odbyła się premiera filmu Maszy Makarowej „Wnuczka Naczelnej”.
- Skóry, mięso i szubienica | Afery gospodarcze PRL. Giełda historii odc. 51
podcast
Skóry, mięso i szubienica | Afery gospodarcze PRL. Giełda historii odc. 51
Afera mięsna w PRL, afera skórzana i największe afery gospodarcze lat 60.
- Henryk Sławik (1894–1944) – bohater trzech narodów – wykład dr. hab. Tomasza Kurpierza
wykład
Henryk Sławik (1894–1944) – bohater trzech narodów – wykład dr. hab. Tomasza Kurpierza
6 listopada 2025 roku w ramach cyklu „Dyplomatyczne kontrapunkty” w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów w Warszawie odbył się wykład dr. hab. Tomasza Kurpierza zatytułowany „Henryk Sławik (1894–1944) – bohater trzech narodów”.