Miasto kobiet mówi: dość! Strajk łódzkich włókniarek - Instytut Pileckiego
W 1971 roku Łódź stała się areną jednego z najważniejszych strajków w historii PRL-u – buntu łódzkich włókniarek.
Pracownice zakładów przemysłu bawełnianego rozpoczęły protest, żądając godnych warunków pracy, wyższych pensji i cofnięcia drastycznych podwyżek cen żywności. Strajk miał formę okupacyjną – kobiety pozostawały w fabrykach, odmawiając pracy, co sparaliżowało funkcjonowanie miasta.
Dlaczego kobiety w Łodzi zbuntowały się w momencie, gdy represje wobec robotników na Wybrzeżu były jeszcze świeżą raną? Jak doszło do tego, że premier PRL, Piotr Jaroszewicz, musiał osobiście stawić czoła gniewowi włókniarek? Czy ten protest rzeczywiście zmienił losy polskiej gospodarki i wpłynął na decyzje władz?
W odcinku „Giełdy Historii” zrealizowanym w Muzeum Miasta Łodzi dr Andrzej Zawistowski rozmawia z pracowniczką muzeum Ewą Bużałek o genezie i skutkach strajku z 1971 roku. Dowiedz się, jak kobiety wywalczyły cofnięcie podwyżek cen żywności.
Jak wyglądało życie łódzkich włókniarek w PRL-u? Dlaczego kobiety dominowały w przemyśle włókienniczym? Jak strajk w Łodzi wpłynął na późniejsze protesty w Polsce?
Poznaj zapomnianą historię buntu, który udowodnił, że zorganizowany protest może przynieść realne zmiany.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.