Miasto kobiet mówi: dość! Strajk łódzkich włókniarek - Instytut Pileckiego
W 1971 roku Łódź stała się areną jednego z najważniejszych strajków w historii PRL-u – buntu łódzkich włókniarek.
Pracownice zakładów przemysłu bawełnianego rozpoczęły protest, żądając godnych warunków pracy, wyższych pensji i cofnięcia drastycznych podwyżek cen żywności. Strajk miał formę okupacyjną – kobiety pozostawały w fabrykach, odmawiając pracy, co sparaliżowało funkcjonowanie miasta.
Dlaczego kobiety w Łodzi zbuntowały się w momencie, gdy represje wobec robotników na Wybrzeżu były jeszcze świeżą raną? Jak doszło do tego, że premier PRL, Piotr Jaroszewicz, musiał osobiście stawić czoła gniewowi włókniarek? Czy ten protest rzeczywiście zmienił losy polskiej gospodarki i wpłynął na decyzje władz?
W odcinku „Giełdy Historii” zrealizowanym w Muzeum Miasta Łodzi dr Andrzej Zawistowski rozmawia z pracowniczką muzeum Ewą Bużałek o genezie i skutkach strajku z 1971 roku. Dowiedz się, jak kobiety wywalczyły cofnięcie podwyżek cen żywności.
Jak wyglądało życie łódzkich włókniarek w PRL-u? Dlaczego kobiety dominowały w przemyśle włókienniczym? Jak strajk w Łodzi wpłynął na późniejsze protesty w Polsce?
Poznaj zapomnianą historię buntu, który udowodnił, że zorganizowany protest może przynieść realne zmiany.
Zobacz także
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
podcast
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.