Miasto kobiet mówi: dość! Strajk łódzkich włókniarek - Instytut Pileckiego
W 1971 roku Łódź stała się areną jednego z najważniejszych strajków w historii PRL-u – buntu łódzkich włókniarek.
Pracownice zakładów przemysłu bawełnianego rozpoczęły protest, żądając godnych warunków pracy, wyższych pensji i cofnięcia drastycznych podwyżek cen żywności. Strajk miał formę okupacyjną – kobiety pozostawały w fabrykach, odmawiając pracy, co sparaliżowało funkcjonowanie miasta.
Dlaczego kobiety w Łodzi zbuntowały się w momencie, gdy represje wobec robotników na Wybrzeżu były jeszcze świeżą raną? Jak doszło do tego, że premier PRL, Piotr Jaroszewicz, musiał osobiście stawić czoła gniewowi włókniarek? Czy ten protest rzeczywiście zmienił losy polskiej gospodarki i wpłynął na decyzje władz?
W odcinku „Giełdy Historii” zrealizowanym w Muzeum Miasta Łodzi dr Andrzej Zawistowski rozmawia z pracowniczką muzeum Ewą Bużałek o genezie i skutkach strajku z 1971 roku. Dowiedz się, jak kobiety wywalczyły cofnięcie podwyżek cen żywności.
Jak wyglądało życie łódzkich włókniarek w PRL-u? Dlaczego kobiety dominowały w przemyśle włókienniczym? Jak strajk w Łodzi wpłynął na późniejsze protesty w Polsce?
Poznaj zapomnianą historię buntu, który udowodnił, że zorganizowany protest może przynieść realne zmiany.
Zobacz także
- Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43
podcast
Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43
Witajcie w Borzykowie – miejscu, w którym dziś przebiega tylko granica między gminami, ale które jeszcze nie tak dawno rozdzielało dwa imperia: Prusy i Rosję. W tym odcinku cofniemy się do XIX wieku – epoki, która ukształtowała nie tylko granice, ale też n
- Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43
podcast
Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43
W cieniu Okrągłego Stołu rodził się nowy system. Ale czy dla wszystkich? W tym odcinku przyglądamy się mechanizmowi, który stał się jednym z największych przemilczanych skandali przełomu lat 80. i 90. – uwłaszczeniu nomenklatury.
- Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42
podcast
Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42
Czy socjalistyczni przodownicy pracy naprawdę byli bohaterami? A może ofiarami propagandy? W tym odcinku przyjrzymy się z bliska narodzinom i upadkowi mitu przodownictwa pracy w Związku Sowieckim i Polsce Ludowej.