„Miasto 44” Jana Komasy | OBRAZY HISTORII - Instytut Pileckiego
1 sierpnia minęło 76 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. Wydarzenie to ciągle wzbudza wiele emocji i przysparza powodów do dyskusji. Podczas spotkania z cyklu Obrazy Historii rozmawialiśmyo obrazie Powstania Warszawskiego w polskim kinie.
Gośćmi dr Mateusza Wernera, filozofa kultury i filmoznawcy z Instytutu Pileckiego, byli: Piotr Gursztyn – historyk i dziennikarz oraz Norbert Bączyk – autor książek o tematyce historycznej, m. in. współautor książki „Dawid kontra Goliat”.
Punkt wyjścia do dyskusji to film „Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy.
Podczas rozmowy poruszyliśmy kilka istotnych zagadnień:
➡️ Obraz Powstania Warszawskiego w kinie PRLu i po przełomie 1989 – ewolucja narracji i bohaterów.
➡️ Czy polskie kino powinno na nowo podejmować temat Powstania?
➡️ „Miasto 44” Jana Komasy jako ostatnie słowo w sprawie Powstania.
➡️ Rzeczywistość przedstawiona, a fakty historyczne.
➡️ Przemilczenia, białe plamy, tematy tabu - czego nie dowiemy się o Powstaniu z polskich filmów?
➡️ Co wnosi do naszej wiedzy o Powstaniu perspektywa Niemców?
➡️ Jakiego filmu o Powstaniu Polacy potrzebują?
Zobacz także
- Od poczty do Boeingów. Historia PLL LOT. Giełda historii odc. 55
podcast
Od poczty do Boeingów. Historia PLL LOT. Giełda historii odc. 55
W 55. odcinku podcastu „Giełda Historii” wyruszamy w niezwykłą podróż przez ponad dziewięć dekad historii Polskich Linii Lotniczych LOT.
- Polska dyplomacja a "kwestia żydowska" | Temida w świecie Klio odc. 2
podcast
Polska dyplomacja a "kwestia żydowska" | Temida w świecie Klio odc. 2
Czy Polska interesowała się losem Żydów w nazistowskich Niemczech, w jaki sposób polskie ambicje kolonialne łączyły się z losem ludności żydowskiej w Polsce? Zapraszamy na drugi odcinek podcastu Instytutu Pileckiego „Temida w świecie Klio".
- W stronę życia. Ucieczki z warszawskiego getta. Odcinek specjalny - Świadkowie Epoki
debata
W stronę życia. Ucieczki z warszawskiego getta. Odcinek specjalny - Świadkowie Epoki
„W stronę życia. Ucieczki z getta warszawskiego" (reż. Małgorzata Grygiel, Michał Miziołek, prod. Instytut Pileckiego 2026, 30 min.) przybliża losy czworga bohaterów: Mariana Kalwarego, Barbary Marlow, Elżbiety Ficowskiej oraz Anny Stupnickiej-Bando.