Mein Kampf. Edycja krytyczna | seminarium - Instytut Pileckiego
Zachęcamy do wysłuchania wykładu, który wygłosił prof. Eugeniusz Cezary Król. W roli koreferenta wystąpił dr Mateusz Werner z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego.
Polska edycja Mein Kampf Adolfa Hitlera, która ukazała się w 2021 r., to drugie (po niemieckim) wydanie krytyczne tej książki. Autorem przekładu, opracowania naukowego i wstępu jest prof. Eugeniusz Cezary Król, znawca dziejów Trzeciej Rzeszy i narodowego socjalizmu. Co przemawiało za, a co przeciw polskiej edycji krytycznej Mein Kampf? – zda sprawę profesor Król, który także poruszy następujące kwestie: charakterystyka zawartości, wyeksponowanie momentów węzłowych treści ze szczególnym uwzględnieniem spraw polskich; Mein Kampf a wybuch II wojny światowej i tragedia Holokaustu; okoliczności powstania tej publikacji i problem jej recepcji w Niemczech i w innych krajach świata; czy ta książka należy do śmietnika historii, czy wynikają z niej pewne nauki dla współczesności i przyszłości?
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.