Marsz Głodowy 1981 – kiedy Polacy powiedzieli: dość! #gieldahistorii odc. 33 - Instytut Pileckiego
Marsz Głodowy 1981 – kiedy Polacy powiedzieli: dość! #gieldahistorii odc. 33
Lato 1981 roku. Sklepy świecą pustkami, kartki na mięso nie rozwiązują problemu, a niedożywienie staje się codziennością tysięcy Polaków.
Ludzie nie wytrzymują – na ulice wychodzą Marsze Głodowe, a ich kulminacją jest Marsz Głodnych Kobiet w Łodzi. Tysiące protestujących, transparenty, dramatyczne hasła i desperacja, której nie dało się już ukryć. Jak władza PRL-u zareagowała na gniew narodu? Czy protesty coś zmieniły?
W tym odcinku cofniemy się do dramatycznych dni lipca 1981 roku, kiedy Polska stanęła na krawędzi społecznego buntu.
Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu "Giełda Historii".
Zobacz także
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
podcast
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.