Liga Kobiet 1945-89. Kierunki i efekty działalności - Instytut Pileckiego
Zapraszamy do obejrzenia prelekcji prof. Małgorzaty Dajnowicz, która odbyła się 7 lutego 2024 r. w ramach otwartych wykładów naukowych Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami.
Liga Kobiet w latach 1945-1989 funkcjonowała pod trzema nazwami (Społeczno-Obywatelska Liga Kobiet, Liga Kobiet oraz Liga Kobiet Polskich) i w ówczesnej rzeczywistości miała stanowić jedyny oficjalny ruch kobiecy, którego kierunki działalności wyznaczane były przez władze komunistyczne. Liderki tej organizacji poprzez tworzenie wytycznych, statutów oraz programów funkcjonowania, a także edukowanie na temat form aktywizacji kobiet, miały za zadanie zaszczepić wśród Polek przekonanie o nadrzędnej roli Ligii Kobiet, jako organizacji reprezentującej interesy wszystkich obywatelek, niezależnie od wykonywanego zawodu oraz pochodzenia. Zadanie to realizowane było poprzez upowszechnianie w społeczeństwie przekonania o roli i znaczeniu organizacji, a co za tym idzie - państwa, jako podmiotów, które realnie reprezentują interesy i dbają o różnorodne potrzeby kobiet. Jednocześnie, pomimo politycznego charakteru organizacji, w znacznym stopniu na poziomie lokalnym, a w mniejszym zakresie na poziomie wojewódzkim oraz krajowym, starano się rzeczywiście pomagać kobietom, które zgłaszały się do Ligi. Skuteczność, stopień podporządkowania władzy, tzw. indywidualność działań zależała więc od poziomu zaangażowania i skuteczności samych liderek oraz działaczek zaangażowanych w problemy codzienne kobiet.
Spotkanie zorganizował Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego, 7 lutego 2024 r.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.