Liga Kobiet 1945-89. Kierunki i efekty działalności - Instytut Pileckiego
Zapraszamy do obejrzenia prelekcji prof. Małgorzaty Dajnowicz, która odbyła się 7 lutego 2024 r. w ramach otwartych wykładów naukowych Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami.
Liga Kobiet w latach 1945-1989 funkcjonowała pod trzema nazwami (Społeczno-Obywatelska Liga Kobiet, Liga Kobiet oraz Liga Kobiet Polskich) i w ówczesnej rzeczywistości miała stanowić jedyny oficjalny ruch kobiecy, którego kierunki działalności wyznaczane były przez władze komunistyczne. Liderki tej organizacji poprzez tworzenie wytycznych, statutów oraz programów funkcjonowania, a także edukowanie na temat form aktywizacji kobiet, miały za zadanie zaszczepić wśród Polek przekonanie o nadrzędnej roli Ligii Kobiet, jako organizacji reprezentującej interesy wszystkich obywatelek, niezależnie od wykonywanego zawodu oraz pochodzenia. Zadanie to realizowane było poprzez upowszechnianie w społeczeństwie przekonania o roli i znaczeniu organizacji, a co za tym idzie - państwa, jako podmiotów, które realnie reprezentują interesy i dbają o różnorodne potrzeby kobiet. Jednocześnie, pomimo politycznego charakteru organizacji, w znacznym stopniu na poziomie lokalnym, a w mniejszym zakresie na poziomie wojewódzkim oraz krajowym, starano się rzeczywiście pomagać kobietom, które zgłaszały się do Ligi. Skuteczność, stopień podporządkowania władzy, tzw. indywidualność działań zależała więc od poziomu zaangażowania i skuteczności samych liderek oraz działaczek zaangażowanych w problemy codzienne kobiet.
Spotkanie zorganizował Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego, 7 lutego 2024 r.
Zobacz także
- Niemcy planowali rabunek i zburzenie Warszawy na długo przed Powstaniem! Odc. 15
podcast
Niemcy planowali rabunek i zburzenie Warszawy na długo przed Powstaniem! Odc. 15
Często powraca argument, że zburzenie Warszawy było niemiecką zemstą za Powstanie. Doktor Paweł Brudek z Muzeum Powstania Warszawskiego obala ten mit.
- Zagrożenie nie minęło. Archiwa ukraińskie po ponad dwóch latach od rosyjskiej agresji | Czwartki w DBK
debata
Zagrożenie nie minęło. Archiwa ukraińskie po ponad dwóch latach od rosyjskiej agresji | Czwartki w DBK
Spotkanie odbyło się z okazji Dnia Archiwisty. Podczas spotkania „Zagrożenie nie minęło” w przestrzeni Galerii Instytutu Pileckiego, uczestnicy opowiedzieli o metodach pracy archiwum w cieniu wojny.
- Szukając miejsca dla siebie... Losy Powstańców Warszawskich na Ziemiach Odzyskanych
debata
Szukając miejsca dla siebie... Losy Powstańców Warszawskich na Ziemiach Odzyskanych
Zapraszamy spotkanie, którego tematem jest książka Wojciecha Brojera „Mikołaj Wasik. Pierwszy wójt Dąbrówna. Twórca najstarszego pomnika Powstania Warszawskiego”.