Lęk przed Holocaustem | dyskusja o książce Jacoba S. Edera - Instytut Pileckiego
Na pierwszym spotkaniu z cyklu #HistoriaMaZnaczenie rozmawialiśmy o książce Jacoba S. Edera, wydanej pierwszy raz w języku polskim przez Instytut Pileckiego. To wciągająca dokumentacja reakcji Niemiec na zmiany w kulturze pamięci w Stanach Zjednoczonych.
Gdy w USA rozwijała się kultura upamiętnienia Zagłady, Republika Federalna Niemiec upatrywała w tym zagrożeń dla celów politycznych i reputacji kraju. Dla rządu Helmuta Kohla kluczową kwestią tego procesu okazało się tworzenie Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie, któremu starał się przeciwdziałać.
Dyskusja:
✔ Tomasz Gabiś: publicysta, tłumacz i znawca problematyki niemieckiej. W latach 1991–2003 był redaktorem naczelnym pisma „Stańczyk”, współpracownik pisma „Arcana”.
✔ dr hab. Patrycja Grzebyk: prawniczka i politolożka specjalizująca się w międzynarodowym prawie karnym. Pracuje w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
✔ dr hab. Michał Łuczewski: socjolog, psycholog, metodolog, pracuje w Instytucie Socjologii UW. Dyrektor programowy Centrum Myśli Jana Pawła II. Autor książki „Kapitał moralny. Polityki historyczne w późnej nowoczesności". Moderacja:
✔ Mateusz Fałkowski (Instytut Pileckiego)
Zobacz także
- Historia czasu #gieldahistorii odc. 22
podcast
Historia czasu #gieldahistorii odc. 22
Praca i wypoczynek w rytmie równych godzin dobowych jest wynalazkiem nowoczesności, a jak mierzono czas przed epoką zegarów, które znamy dzisiaj?
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.