Lęk przed Holocaustem | dyskusja o książce Jacoba S. Edera - Instytut Pileckiego
Na pierwszym spotkaniu z cyklu #HistoriaMaZnaczenie rozmawialiśmy o książce Jacoba S. Edera, wydanej pierwszy raz w języku polskim przez Instytut Pileckiego. To wciągająca dokumentacja reakcji Niemiec na zmiany w kulturze pamięci w Stanach Zjednoczonych.
Gdy w USA rozwijała się kultura upamiętnienia Zagłady, Republika Federalna Niemiec upatrywała w tym zagrożeń dla celów politycznych i reputacji kraju. Dla rządu Helmuta Kohla kluczową kwestią tego procesu okazało się tworzenie Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie, któremu starał się przeciwdziałać.
Dyskusja:
✔ Tomasz Gabiś: publicysta, tłumacz i znawca problematyki niemieckiej. W latach 1991–2003 był redaktorem naczelnym pisma „Stańczyk”, współpracownik pisma „Arcana”.
✔ dr hab. Patrycja Grzebyk: prawniczka i politolożka specjalizująca się w międzynarodowym prawie karnym. Pracuje w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
✔ dr hab. Michał Łuczewski: socjolog, psycholog, metodolog, pracuje w Instytucie Socjologii UW. Dyrektor programowy Centrum Myśli Jana Pawła II. Autor książki „Kapitał moralny. Polityki historyczne w późnej nowoczesności". Moderacja:
✔ Mateusz Fałkowski (Instytut Pileckiego)
Zobacz także
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
podcast
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.