Lęk przed Holocaustem | dyskusja o książce Jacoba S. Edera - Instytut Pileckiego
Na pierwszym spotkaniu z cyklu #HistoriaMaZnaczenie rozmawialiśmy o książce Jacoba S. Edera, wydanej pierwszy raz w języku polskim przez Instytut Pileckiego. To wciągająca dokumentacja reakcji Niemiec na zmiany w kulturze pamięci w Stanach Zjednoczonych.
Gdy w USA rozwijała się kultura upamiętnienia Zagłady, Republika Federalna Niemiec upatrywała w tym zagrożeń dla celów politycznych i reputacji kraju. Dla rządu Helmuta Kohla kluczową kwestią tego procesu okazało się tworzenie Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie, któremu starał się przeciwdziałać.
Dyskusja:
✔ Tomasz Gabiś: publicysta, tłumacz i znawca problematyki niemieckiej. W latach 1991–2003 był redaktorem naczelnym pisma „Stańczyk”, współpracownik pisma „Arcana”.
✔ dr hab. Patrycja Grzebyk: prawniczka i politolożka specjalizująca się w międzynarodowym prawie karnym. Pracuje w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
✔ dr hab. Michał Łuczewski: socjolog, psycholog, metodolog, pracuje w Instytucie Socjologii UW. Dyrektor programowy Centrum Myśli Jana Pawła II. Autor książki „Kapitał moralny. Polityki historyczne w późnej nowoczesności". Moderacja:
✔ Mateusz Fałkowski (Instytut Pileckiego)
Zobacz także
- Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43
podcast
Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43
Witajcie w Borzykowie – miejscu, w którym dziś przebiega tylko granica między gminami, ale które jeszcze nie tak dawno rozdzielało dwa imperia: Prusy i Rosję. W tym odcinku cofniemy się do XIX wieku – epoki, która ukształtowała nie tylko granice, ale też n
- Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43
podcast
Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43
W cieniu Okrągłego Stołu rodził się nowy system. Ale czy dla wszystkich? W tym odcinku przyglądamy się mechanizmowi, który stał się jednym z największych przemilczanych skandali przełomu lat 80. i 90. – uwłaszczeniu nomenklatury.
- Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42
podcast
Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42
Czy socjalistyczni przodownicy pracy naprawdę byli bohaterami? A może ofiarami propagandy? W tym odcinku przyjrzymy się z bliska narodzinom i upadkowi mitu przodownictwa pracy w Związku Sowieckim i Polsce Ludowej.