Kto wygrał w 1989 roku? - Instytut Pileckiego
Dyskusja „Kto wygrał w roku 1989? Społeczeństwo i elity polityczne wobec Solidarności i końca komunizmu" w cyklu „Pamięć 2018. Polacy o swojej historii”.
Rozmawiali:
DR ELŻBIETA CIŻEWSKA-MARTYŃSKA – socjolog, historyk idei, UW. Autorka prac poświęconych republikańskiej interpretacji Solidarności, m.in. książki „Filozofia publiczna Solidarności”.
PROF. ANTONI DUDEK – historyk, politolog, UKSW. Znawca politycznych dziejów III RP i przekształceń w obozie postsolidarnościowym. Autor m.in. książki „Reglamentowana rewolucja. Rozkład dyktatury komunistycznej w Polsce 1988–1990”.
PROF. PIOTR KWIATKOWSKI – socjolog, APS. Bada postrzeganie przeszłości przez Polaków. Autor publikacji „Pamięć zbiorowa społeczeństwa polskiego w okresie transformacji”.
DR ADAM MIELCZAREK – socjolog, UJ. Zajmuje się zagadnieniami tradycji ruchu „Solidarności”. Autor pracy „Śpiący rycerze. Szeregowi działacze warszawskiego podziemia wydawniczego lat 80”.
Moderacja: MATEUSZ FAŁKOWSKI.
Zobacz także
- Historia czasu #gieldahistorii odc. 22
podcast
Historia czasu #gieldahistorii odc. 22
Praca i wypoczynek w rytmie równych godzin dobowych jest wynalazkiem nowoczesności, a jak mierzono czas przed epoką zegarów, które znamy dzisiaj?
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.