Kto wygrał w 1989 roku? - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Mediateka

Kto wygrał w 1989 roku?

Dyskusja „Kto wygrał w roku 1989? Społeczeństwo i elity polityczne wobec Solidarności i końca komunizmu" w cyklu „Pamięć 2018. Polacy o swojej historii”.

Rozmawiali:

DR ELŻBIETA CIŻEWSKA-MARTYŃSKA – socjolog, historyk idei, UW. Autorka prac poświęconych republikańskiej interpretacji Solidarności, m.in. książki „Filozofia publiczna Solidarności”.

PROF. ANTONI DUDEK – historyk, politolog, UKSW. Znawca politycznych dziejów III RP i przekształceń w obozie postsolidarnościowym. Autor m.in. książki „Reglamentowana rewolucja. Rozkład dyktatury komunistycznej w Polsce 1988–1990”.

PROF. PIOTR KWIATKOWSKI – socjolog, APS. Bada postrzeganie przeszłości przez Polaków. Autor publikacji „Pamięć zbiorowa społeczeństwa polskiego w okresie transformacji”.

DR ADAM MIELCZAREK – socjolog, UJ. Zajmuje się zagadnieniami tradycji ruchu „Solidarności”. Autor pracy „Śpiący rycerze. Szeregowi działacze warszawskiego podziemia wydawniczego lat 80”.

Moderacja: MATEUSZ FAŁKOWSKI.

Zobacz także

  • Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43

    podcast

    Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43

    Witajcie w Borzykowie – miejscu, w którym dziś przebiega tylko granica między gminami, ale które jeszcze nie tak dawno rozdzielało dwa imperia: Prusy i Rosję. W tym odcinku cofniemy się do XIX wieku – epoki, która ukształtowała nie tylko granice, ale też n

  • Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43

    podcast

    Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43

    W cieniu Okrągłego Stołu rodził się nowy system. Ale czy dla wszystkich? W tym odcinku przyglądamy się mechanizmowi, który stał się jednym z największych przemilczanych skandali przełomu lat 80. i 90. – uwłaszczeniu nomenklatury.

  • Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42

    podcast

    Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42

    Czy socjalistyczni przodownicy pracy naprawdę byli bohaterami? A może ofiarami propagandy? W tym odcinku przyjrzymy się z bliska narodzinom i upadkowi mitu przodownictwa pracy w Związku Sowieckim i Polsce Ludowej.