Kształtowanie studiów ukraińskich w kontekście wojny | dr Tetiana Portnova z Uniwersytetu Poczdamskiego - Instytut Pileckiego
Kształtowanie studiów ukraińskich w kontekście wojny | dr Tetiana Portnova z Uniwersytetu Poczdamskiego
Zapraszamy do obejrzenia wykładu przewodniego ("keynote adress") dr Tetiany Portnovej wygłoszonego na konferencji „Przyszłość studiów nad Europą Środkową i Wschodnią w świetle rosyjskiej agresji na Ukrainę” w październiku 2024 r. w Warszawie.
Dr Tetiana Portnowa – historyczka specjalizująca się w historii intelektualnej, historii miejskiej i muzeologii. Od listopada 2023 roku jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Poczdamskiego (grant DFG – Niemieckiej Wspólnoty Badawczej). W latach 2012–2021 była profesorem nadzwyczajnym w Katedrze Historiografii oraz Badań Źródłowych i Archiwalnych na Dnieprzańskim Uniwersytecie Narodowym. Od 2021 roku pracuje jako starszy pracownik naukowy w Narodowym Muzeum Historycznym im. Dmytra Jawornickiego w Dnieprze.
Zapraszamy na stronę konferencji:
https://instytutpileckiego.pl/en/badania/fall-conference
Zobacz także
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
podcast
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.