Kształtowanie studiów ukraińskich w kontekście wojny | dr Tetiana Portnova z Uniwersytetu Poczdamskiego - Instytut Pileckiego
Kształtowanie studiów ukraińskich w kontekście wojny | dr Tetiana Portnova z Uniwersytetu Poczdamskiego
Zapraszamy do obejrzenia wykładu przewodniego ("keynote adress") dr Tetiany Portnovej wygłoszonego na konferencji „Przyszłość studiów nad Europą Środkową i Wschodnią w świetle rosyjskiej agresji na Ukrainę” w październiku 2024 r. w Warszawie.
Dr Tetiana Portnowa – historyczka specjalizująca się w historii intelektualnej, historii miejskiej i muzeologii. Od listopada 2023 roku jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Poczdamskiego (grant DFG – Niemieckiej Wspólnoty Badawczej). W latach 2012–2021 była profesorem nadzwyczajnym w Katedrze Historiografii oraz Badań Źródłowych i Archiwalnych na Dnieprzańskim Uniwersytecie Narodowym. Od 2021 roku pracuje jako starszy pracownik naukowy w Narodowym Muzeum Historycznym im. Dmytra Jawornickiego w Dnieprze.
Zapraszamy na stronę konferencji:
https://instytutpileckiego.pl/en/badania/fall-conference
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.