„Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina”. Czy powstała ostateczna biografia Lemkina? - Instytut Pileckiego
„Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina”. Czy powstała ostateczna biografia Lemkina?
Biografia Lemkina budzi już od paru lat zainteresowanie badaczy. Czy wiemy o Lemkinie już prawie wszystko, czy też istnieją w jego życiu jeszcze białe plamy do wyjaśnienia?
Najsłabszą stroną dotychczasowych biografii był opis polskiego okresu życia: biografowie powtarzali mity i półprawdy, niewiele wiedzieli o ówczesnej zawodowej i pozazawodowej działalności tego prawnika. Jeszcze ważniejsze jest pytanie o intelektualne ukształtowanie Lemkina w tym okresie, pod wpływem kultury żydowskiej i polskiej, które określiło jego sposób myślenia także na emigracji.
Wykład wygłosił prof. dr hab. Piotr Madajczyk, Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. W roli koreferenta wystąpił dr hab. Adam Redzik, prof. Uniwersytetu Warszawskiego.
Seminarium odbędzie się w trybie stacjonarnym. Zapraszamy do siedziby Instytutu Pileckiego przy ul. Foksal 17 (sala konferencyjna, III piętro). Seminarium będzie rejestrowane, a jego nagranie dostępne w zakładce „Mediteka” na stronie internetowej Instytutu Pileckiego.
Zobacz także
- Pionierzy w stepie? – dr Jerzy Rohoziński o swojej książce #rozmowyoksiazkach odc. 3
wykład
Pionierzy w stepie? – dr Jerzy Rohoziński o swojej książce #rozmowyoksiazkach odc. 3
W trzecim odcinku „Rozmów o książkach” gościem Jakuba Moroza jest dr Jerzy Rohoziński z Instytutu Pileckiego, który opowiada o swojej książce „Pionierzy w stepie? Kazachstańscy Polacy jako element sowieckiego projektu modernizacyjnego”, wydanej w 2021 roku
- Historia czasu #gieldahistorii odc. 22
podcast
Historia czasu #gieldahistorii odc. 22
Praca i wypoczynek w rytmie równych godzin dobowych jest wynalazkiem nowoczesności, a jak mierzono czas przed epoką zegarów, które znamy dzisiaj?
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.