„Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina”. Czy powstała ostateczna biografia Lemkina? - Instytut Pileckiego
„Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina”. Czy powstała ostateczna biografia Lemkina?
Biografia Lemkina budzi już od paru lat zainteresowanie badaczy. Czy wiemy o Lemkinie już prawie wszystko, czy też istnieją w jego życiu jeszcze białe plamy do wyjaśnienia?
Najsłabszą stroną dotychczasowych biografii był opis polskiego okresu życia: biografowie powtarzali mity i półprawdy, niewiele wiedzieli o ówczesnej zawodowej i pozazawodowej działalności tego prawnika. Jeszcze ważniejsze jest pytanie o intelektualne ukształtowanie Lemkina w tym okresie, pod wpływem kultury żydowskiej i polskiej, które określiło jego sposób myślenia także na emigracji.
Wykład wygłosił prof. dr hab. Piotr Madajczyk, Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. W roli koreferenta wystąpił dr hab. Adam Redzik, prof. Uniwersytetu Warszawskiego.
Seminarium odbędzie się w trybie stacjonarnym. Zapraszamy do siedziby Instytutu Pileckiego przy ul. Foksal 17 (sala konferencyjna, III piętro). Seminarium będzie rejestrowane, a jego nagranie dostępne w zakładce „Mediteka” na stronie internetowej Instytutu Pileckiego.
Zobacz także
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
podcast
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.