„Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina” autorstwa prof. Piotra Madajczyka - Instytut Pileckiego
„Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina” autorstwa prof. Piotra Madajczyka
Zapraszamy do obejrzenia spotkania z cyklu „Cywilizacja na ławie oskarżonych. Niedokończone scenariusze XX wieku”.
Podczas spotkania dr Mateusz Werner rozmawiał z prof. dr. hab. Piotrem Madajczykiem oraz dr. Tomaszem Lachowskim o Rafale Lemkinie, wybitnym polskim prawniku żydowskiego pochodzenia, który wprowadził do prawa międzynarodowego pojęcie "ludobójstwa". Dyskusję poprzedził pokaz filmu "Epilog norymberski" Jerzego Antczaka z 1970 roku.
prof. dr hab. Piotr Madajczyk – historyk, wykładowca Polskiej Akademii Nauk – Zakład Studiów nad Niemcami. Do jego zainteresowań badawczych należą stosunki polsko-niemieckie w XX wieku, najnowsza historia Polski, przymusowe migracje w Europie Środkowej, mniejszości narodowe i etniczne w Polsce, inżynieria społeczna i eugenika.
dr Tomasz Lachowski – adiunkt w Katedrze Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

O cyklu Cywilizacja na ławie oskarżonych. Niedokończone scenariusze XX wieku
Rozmowy prowadzone w ramach cyklu są przez intelektualistów współpracujących z organizatorami wydarzenia: Instytutem Pileckiego i FINA. Celem spotkań jest przemyślenie społecznych, kulturowych i politycznych konsekwencji niepełnego rozrachunku z dwoma totalitarnymi systemami XX wieku: komunizmu i nazizmu. Jest to szczególnie ważne dzisiaj, w czasie trwającej wojny na Ukrainie.
Zobacz także
- Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43
podcast
Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43
Witajcie w Borzykowie – miejscu, w którym dziś przebiega tylko granica między gminami, ale które jeszcze nie tak dawno rozdzielało dwa imperia: Prusy i Rosję. W tym odcinku cofniemy się do XIX wieku – epoki, która ukształtowała nie tylko granice, ale też n
- Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43
podcast
Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43
W cieniu Okrągłego Stołu rodził się nowy system. Ale czy dla wszystkich? W tym odcinku przyglądamy się mechanizmowi, który stał się jednym z największych przemilczanych skandali przełomu lat 80. i 90. – uwłaszczeniu nomenklatury.
- Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42
podcast
Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42
Czy socjalistyczni przodownicy pracy naprawdę byli bohaterami? A może ofiarami propagandy? W tym odcinku przyjrzymy się z bliska narodzinom i upadkowi mitu przodownictwa pracy w Związku Sowieckim i Polsce Ludowej.