Komunistyczna Partia Chin: wczoraj i dziś - Instytut Pileckiego
Seminarium dr hab. Łukasza Gacka (UJ). Koreferentem jest dr Rafał Kwieciński (UJ). Spotkanie moderuje dr Agnieszka Konik (OBnT Instytut Pileckiego).
W 2021 roku Komunistyczna Partia Chin (KPCh) świętowała 100. rocznicę swojego istnienia. Jej dojście do władzy ukształtowało najnowszą historię Chin. Po zwycięskiej wojnie domowej z Kuomintangiem w 1949 roku proklamowano Chińską Republikę Ludową.
Partia komunistyczna, skupiająca na początku zalewie 50 osób, rozrosła się do organizacji masowej z potencjałem niemal 100 milionów członków. Zasadne w tej sytuacji wydaje się pytanie, w jaki sposób partia zdobywała poparcie społeczne na przestrzeni kolejnych dekad?
Kierownik Zakładu Chin w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, dr hab. Łukasz Gacek, poruszył najważniejsze kwestie: Jaka była natura chińskiego komunizmu? Dlaczego komuniści zdołali utrzymać władzę przez tak długi czas? Jaką lekcję wyciągnęli z upadku Związku Radzieckiego i całego bloku sowieckiego po 1989 roku? Co przesądza o legitymizacji KPCh i jakie stoją dzisiaj przed nią wyzwania?
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.