Komunistyczna Partia Chin: wczoraj i dziś - Instytut Pileckiego
Seminarium dr hab. Łukasza Gacka (UJ). Koreferentem jest dr Rafał Kwieciński (UJ). Spotkanie moderuje dr Agnieszka Konik (OBnT Instytut Pileckiego).
W 2021 roku Komunistyczna Partia Chin (KPCh) świętowała 100. rocznicę swojego istnienia. Jej dojście do władzy ukształtowało najnowszą historię Chin. Po zwycięskiej wojnie domowej z Kuomintangiem w 1949 roku proklamowano Chińską Republikę Ludową.
Partia komunistyczna, skupiająca na początku zalewie 50 osób, rozrosła się do organizacji masowej z potencjałem niemal 100 milionów członków. Zasadne w tej sytuacji wydaje się pytanie, w jaki sposób partia zdobywała poparcie społeczne na przestrzeni kolejnych dekad?
Kierownik Zakładu Chin w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, dr hab. Łukasz Gacek, poruszył najważniejsze kwestie: Jaka była natura chińskiego komunizmu? Dlaczego komuniści zdołali utrzymać władzę przez tak długi czas? Jaką lekcję wyciągnęli z upadku Związku Radzieckiego i całego bloku sowieckiego po 1989 roku? Co przesądza o legitymizacji KPCh i jakie stoją dzisiaj przed nią wyzwania?
Zobacz także
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
podcast
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.