„Katyń” Andrzeja Wajdy | OBRAZY HISTORII - Instytut Pileckiego
Podczas rozmowy z cyklu Obrazy Historii poruszyliśmy tematykę zbrodni katyńskiej, której 81. rocznicę obchodziliśmy 13 kwietnia 2020 roku. Punkt wyjścia do dyskusji to film „Katyń” w reż. Andrzeja Wajdy.
O tym, jak zbrodnia katyńska przedstawiana jest na ekranie, rozmawiali dr Mateusz Werner, filozof kultury i filmoznawca z Instytutu Pileckiego, oraz jego goście:
✅ prof. Krzysztof Kornacki – filmoznawca specjalizujący się w historii kina polskiego, pracownik Katedry Kultury i Sztuki Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Autor m. in. „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy, współredagował „Poszukiwanie i degradowanie sacrum w kinie” (2002) oraz „Sacrum w kinie. Dekadę później” (2013).
✅ dr Maciej Wyrwa – historyk, wschodoznawca. Główny specjalista w Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Specjalizuje się w badaniach historii represji sowieckich wobec Polaków oraz problematyki pamięci historycznej. Autor m.in. pracy „Nieodnalezione ofiary Katynia? Lista osób zaginionych na obszarze północno-wschodnich województw II RP od 17 września 1939 do czerwca 1940”. Współautor portalu www.katynpromemoria.pl
Zobacz także
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
podcast
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.