Kapitalizm - trudne początki. #giełdahistorii odc.5 - Instytut Pileckiego
Socjalizm okazał się niewydolny, mieszkańcy bloku wschodniego czekali więc z utęsknieniem na kapitalizm.
Droga do niego okazała się długa i wyboista, zaczęła się jeszcze w latach 60. na Węgrzech, a za jej kres można uznać wejście 10 państw (w większości z dawnego bloku wschodniego) do Unii Europejskiej 1 maja 2004 r. Po drodze mieliśmy złotą dekadę Gierka, bolesny jej koniec, kryzys lat 80 i strajki "Solidarności" i wreszcie Okrągły Stół. Czy jednak kapitalizm wszystkich zadowolił? Czy ta tranformacja w pełni się udała? Polacy u schyłku PRL-u myśleli, że teraz każdy będzie żył niczym bohater serialu "Dynastia", jednak tylko nielicznym udało się wsiąść do pociągu wiodącego do dobrobytu. A po drodze była inflacja, problemy ze spłatą kredytów, reformy Balcerowicza, Brygady Mariotta, strajki rolnicze, samoobrona Andrzeja Leppera...
Zobacz także
- Nacjonalizacja, kolektywizacja, wywózki – sowietyzacja wschodnich ziem II RP #gieldahistorii
podcast
Nacjonalizacja, kolektywizacja, wywózki – sowietyzacja wschodnich ziem II RP #gieldahistorii
W tym odcinku Giełdy Historii rozmawiamy z dr. hab. Damianem Markowskim o brutalnym i systematycznym procesie sowietyzacji wschodnich ziem II Rzeczypospolitej po 1944 roku.
- Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
podcast
Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
Jak wyglądał białostocki przemysłowy boom? Kto był jego architektem? I dlaczego miasto nie utrzymało swojej pozycji? Odkryj fascynującą historię Białegostoku – miasta, które przez dekady było symbolem siły polskiego przemysłu.
- Kazimierz „Dziadek” Lisiecki – wychowawca z powołania | Zapis spotkania
debata
Kazimierz „Dziadek” Lisiecki – wychowawca z powołania | Zapis spotkania
Zapraszamy do obejrzenia spotkania poświęconego Kazimierzowi „Dziadkowi” Lisieckiemu – legendarnej postaci, która odmieniła życie wielu młodych ludzi.