Jak Maluch zmotoryzował Polskę? #GiełdaHistorii odc.1 - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Mediateka

Jak Maluch zmotoryzował Polskę? #GiełdaHistorii odc.1

Od lat raz w miesiącu zapraszaliśmy Państwa na program „Klio w świecie ekonomii”. Teraz przyszedł czas na „Giełdę historii”.

W naszym programie będziemy gościć historyków, ekonomistów, politologów i socjologów. Pojawią się znawcy i pasjonaci historii techniki. Prof. Andrzej Zawistowski będzie pytał ich o gospodarczą przeszłość świata, o politykę gospodarczą państw demokratycznych, o ekonomiczne cele działań totalitarnych państw. Czasami nasza opowieść będzie dotyczyła wydarzeń, które kosztowały życie milionów ludzi. Innym razem opowiemy o tym, jak wynalazki zmieniły i ułatwiły życie codzienne. Zabierzemy Was do banku i do włókienniczej fabryki, w czasy II wojny światowej i PRL, zajrzymy do Żyrardowa, do kopalni uranu, przejedziemy się maluchem i obejrzymy nie wprowadzone do produkcji prototypy polskich samochodów. Nasz program będzie skłaniał do refleksji, innym razem do wspomnień lub nawet uśmiechu. Chcemy, aby każdy z Was znalazł coś dla siebie. Zapraszamy więc na „Giełdę historii” - nowy odcinek w każdy czwartek.

Zobacz także

  • Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43

    podcast

    Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43

    Witajcie w Borzykowie – miejscu, w którym dziś przebiega tylko granica między gminami, ale które jeszcze nie tak dawno rozdzielało dwa imperia: Prusy i Rosję. W tym odcinku cofniemy się do XIX wieku – epoki, która ukształtowała nie tylko granice, ale też n

  • Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43

    podcast

    Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43

    W cieniu Okrągłego Stołu rodził się nowy system. Ale czy dla wszystkich? W tym odcinku przyglądamy się mechanizmowi, który stał się jednym z największych przemilczanych skandali przełomu lat 80. i 90. – uwłaszczeniu nomenklatury.

  • Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42

    podcast

    Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42

    Czy socjalistyczni przodownicy pracy naprawdę byli bohaterami? A może ofiarami propagandy? W tym odcinku przyjrzymy się z bliska narodzinom i upadkowi mitu przodownictwa pracy w Związku Sowieckim i Polsce Ludowej.