Jak Maluch zmotoryzował Polskę? #GiełdaHistorii odc.1 - Instytut Pileckiego
Od lat raz w miesiącu zapraszaliśmy Państwa na program „Klio w świecie ekonomii”. Teraz przyszedł czas na „Giełdę historii”.
W naszym programie będziemy gościć historyków, ekonomistów, politologów i socjologów. Pojawią się znawcy i pasjonaci historii techniki. Prof. Andrzej Zawistowski będzie pytał ich o gospodarczą przeszłość świata, o politykę gospodarczą państw demokratycznych, o ekonomiczne cele działań totalitarnych państw. Czasami nasza opowieść będzie dotyczyła wydarzeń, które kosztowały życie milionów ludzi. Innym razem opowiemy o tym, jak wynalazki zmieniły i ułatwiły życie codzienne. Zabierzemy Was do banku i do włókienniczej fabryki, w czasy II wojny światowej i PRL, zajrzymy do Żyrardowa, do kopalni uranu, przejedziemy się maluchem i obejrzymy nie wprowadzone do produkcji prototypy polskich samochodów. Nasz program będzie skłaniał do refleksji, innym razem do wspomnień lub nawet uśmiechu. Chcemy, aby każdy z Was znalazł coś dla siebie. Zapraszamy więc na „Giełdę historii” - nowy odcinek w każdy czwartek.
Zobacz także
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
podcast
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.