Jak Maluch zmotoryzował Polskę? #GiełdaHistorii odc.1 - Instytut Pileckiego
Od lat raz w miesiącu zapraszaliśmy Państwa na program „Klio w świecie ekonomii”. Teraz przyszedł czas na „Giełdę historii”.
W naszym programie będziemy gościć historyków, ekonomistów, politologów i socjologów. Pojawią się znawcy i pasjonaci historii techniki. Prof. Andrzej Zawistowski będzie pytał ich o gospodarczą przeszłość świata, o politykę gospodarczą państw demokratycznych, o ekonomiczne cele działań totalitarnych państw. Czasami nasza opowieść będzie dotyczyła wydarzeń, które kosztowały życie milionów ludzi. Innym razem opowiemy o tym, jak wynalazki zmieniły i ułatwiły życie codzienne. Zabierzemy Was do banku i do włókienniczej fabryki, w czasy II wojny światowej i PRL, zajrzymy do Żyrardowa, do kopalni uranu, przejedziemy się maluchem i obejrzymy nie wprowadzone do produkcji prototypy polskich samochodów. Nasz program będzie skłaniał do refleksji, innym razem do wspomnień lub nawet uśmiechu. Chcemy, aby każdy z Was znalazł coś dla siebie. Zapraszamy więc na „Giełdę historii” - nowy odcinek w każdy czwartek.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.