Iran. Kolonializm, rewolucje i gra o kontrolę nad ropą #gieldahistorii odc. 9 - Instytut Pileckiego
Iran. Kolonializm, rewolucje i gra o kontrolę nad ropą #gieldahistorii odc. 9
Ropa naftowa, którą Brytyjczycy odkryli w Iranie tuż przez I wojną światową, stała się błogosławieństwem i przekleństwem tego kraju.
Gra o kontrolę nad bajecznymi zasobami gazu i nafty była sprężyną burzliwych dziejów Iranu w XX wieku: wojen, przewrotów i ostatecznie rewolucji, która zmiotła monarchię w 1979 roku, na zawsze odmieniając mapę polityczną Bliskiego Wschodu. O wzroście i upadku naftowej potęgi Iranu opowiada dr Adam Rogoda ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Irańskie nagrania archiwalne z 1976 r., pokazujące Teheran przed rewolucją islamską, pochodzą z kanału YouTube Moris Aryai (@morisaryai1189).
Zobacz także
- Nacjonalizacja, kolektywizacja, wywózki – sowietyzacja wschodnich ziem II RP #gieldahistorii
podcast
Nacjonalizacja, kolektywizacja, wywózki – sowietyzacja wschodnich ziem II RP #gieldahistorii
W tym odcinku Giełdy Historii rozmawiamy z dr. hab. Damianem Markowskim o brutalnym i systematycznym procesie sowietyzacji wschodnich ziem II Rzeczypospolitej po 1944 roku.
- Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
podcast
Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
Jak wyglądał białostocki przemysłowy boom? Kto był jego architektem? I dlaczego miasto nie utrzymało swojej pozycji? Odkryj fascynującą historię Białegostoku – miasta, które przez dekady było symbolem siły polskiego przemysłu.
- Kazimierz „Dziadek” Lisiecki – wychowawca z powołania | Zapis spotkania
debata
Kazimierz „Dziadek” Lisiecki – wychowawca z powołania | Zapis spotkania
Zapraszamy do obejrzenia spotkania poświęconego Kazimierzowi „Dziadkowi” Lisieckiemu – legendarnej postaci, która odmieniła życie wielu młodych ludzi.