Historia warszawskiego metra | Klio w świecie ekonomii - Instytut Pileckiego
Kiedy zaczęto myśleć o budowie metra w Warszawie? Czy to prawda, że w latach 50. projekt Pałacu Kultury wygrał z inwestycją w kolej podziemną? Zachęcamy do wysłuchania rozmowy o fascynującej historii warszawskiego metra!
O tajnikach podziemnej kolei, a także nieznanych szerzej faktach związanych z jej budową, opowiedział Andrzej Zawistowski, autor uhonorowanej Nagrodą Klio książki „Stacja plac Dzierżyńskiego, czyli metro, którego Warszawa nie zobaczyła“. Jego rozmówcą, a zarazem prowadzącym drugie spotkanie z cyklu „Klio w świecie ekonomii, czyli porozmawiajmy o gospodarce”, był dr Jerzy Łazor.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.