Historia polityczna. Polityka państw postsowieckich – co dla nas znaczy? - Instytut Pileckiego
Historia polityczna. Polityka państw postsowieckich – co dla nas znaczy?
Zachęcamy do wysłuchania wykładu, który wygłosił dr Jerzy Rohoziński z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego. Koreferentem w spotkaniu był dr Dmitriy Panto z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Dzieje Polski i Polaków w wiekach XIX i XX splecione są nierozłącznie z imperialną przestrzenią carskiej Rosji i Związku Sowieckiego. W okresie sowieckim niejednokrotnie miało to wymiar tragiczny, lecz w epoce carskiej wiązało się także z niemałą listą wielkich osiągnięć. Polacy byli nieustraszonymi odkrywcami i badaczami, sprawnymi administratorami, zdolnymi oficerami, śmiałymi przedsiębiorcami. W rezultacie we wszystkich krajach post-sowieckich natrafiamy na polskie ślady, czasem w zupełnie nieoczekiwanych miejscach. Sowieckie ludobójstwo pozostawiło po sobie także groby i spisy represjonowanych. Upadkowi systemu sowieckiego towarzyszyło otwarcie archiwów i głód prawdy historycznej. Jednak wkrótce miało się okazać, że poszczególne kraje sukcesyjne wybrały odmienne modele polityki historycznej: jedne zamknęły całkowicie archiwa, inne dostęp do nich zaczęły ściśle reglamentować, a niektóre pragną uchodzić za wiernych spadkobierców ducha jawności ery „pierestrojki”. Co z tego dla nas wynika?
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.