"Historia Ireny Sendlerowej" | Dyskusja o filmie - Instytut Pileckiego
W 76. rocznicę powstania Tymczasowego Komitetu Pomocy Żydom (później Rady Pomocy Żydom) zastanawialiśmy się znaczeniem organizacji, charakterem pomocy udzielanej Żydom oraz poziomem jej ustrukturyzowania.
"Historia Ireny Sendlerowej" | Dyskusja o filmie | 27.09.2018
Odznaczona medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Kierowniczka referatu dziecięcego. Dzięki niej wojnę przeżyły setki dzieci, które cudem udało się wydostać z getta warszawskiego.
Film zawiera zapis ostatnich wywiadów przeprowadzonych z Ireną Sendlerową oraz materiały archiwalne m.in. z prywatnych zbiorów jej córki Janiny Zgrzembskiej, Żydowskiego Instytutu Historycznego, United States Holocaust Memorial Museum oraz Steven Spielberg Film and Video Archive.
Film Andrzeja Wolfa, zawierający zapis ostatnich wywiadów przeprowadzonych z Ireną Sendlerową, stanowił podstawę do rozmowy o działalności „Żegoty” i jej najbardziej znanej członkini. Rys historyczny przed projekcją przedstawiła dr Martyna Rusiniak-Karwat, o kierowniczce referatu dziecięcego opowiedział reżyser dokumentu.
Obejrzyjcie dyskusję z reżyserem, która miała miejsce po projekcji filmu.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.