Historia czasu #gieldahistorii odc. 22 - Instytut Pileckiego
Praca i wypoczynek w rytmie równych godzin dobowych jest wynalazkiem nowoczesności, a jak mierzono czas przed epoką zegarów, które znamy dzisiaj?
Starożytne zegary słoneczne, wodne, ogniowe i piaskowe były mało dokładne i niewygodne w użyciu. „Gamechangerem” okazał się dopiero zegar mechaniczny, zbudowany około roku 1000 przez mnicha z zakonu benedyktynów, Gerberta z Aurillac – późniejszego papieża Sylwestra II.
Jednak jeszcze przez długie wieki dokładność pomiaru czasu szwankowała, a każde miasto w Europie, posiadające zegar na wieży ratusza, miało swój własny czas. Uporządkować ten bałagan udało się dopiero w XIX wieku, gdy wraz z rozwojem kolei pojawiła się konieczność ...ujednolicenia rozkładów jazdy.
Na wyprawę przez historię panowania nad czasem zabiera nas Michał Tomasz Wójciuk, historyk z działu historycznego Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zapraszamy do obejrzenia 22. odcinka serialu Instytutu Pileckiego "Giełda Historii".
Zobacz także
- Pionierzy w stepie? – dr Jerzy Rohoziński o swojej książce #rozmowyoksiazkach odc. 3
wykład
Pionierzy w stepie? – dr Jerzy Rohoziński o swojej książce #rozmowyoksiazkach odc. 3
W trzecim odcinku „Rozmów o książkach” gościem Jakuba Moroza jest dr Jerzy Rohoziński z Instytutu Pileckiego, który opowiada o swojej książce „Pionierzy w stepie? Kazachstańscy Polacy jako element sowieckiego projektu modernizacyjnego”, wydanej w 2021 roku
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.