Historia czasu #gieldahistorii odc. 22 - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Mediateka

Historia czasu #gieldahistorii odc. 22

Praca i wypoczynek w rytmie równych godzin dobowych jest wynalazkiem nowoczesności, a jak mierzono czas przed epoką zegarów, które znamy dzisiaj?

Starożytne zegary słoneczne, wodne, ogniowe i piaskowe były mało dokładne i niewygodne w użyciu. „Gamechangerem” okazał się dopiero zegar mechaniczny, zbudowany około roku 1000 przez mnicha z zakonu benedyktynów, Gerberta z Aurillac – późniejszego papieża Sylwestra II.

Jednak jeszcze przez długie wieki dokładność pomiaru czasu szwankowała, a każde miasto w Europie, posiadające zegar na wieży ratusza, miało swój własny czas. Uporządkować ten bałagan udało się dopiero w XIX wieku, gdy wraz z rozwojem kolei pojawiła się konieczność ...ujednolicenia rozkładów jazdy.

Na wyprawę przez historię panowania nad czasem zabiera nas Michał Tomasz Wójciuk, historyk z działu historycznego Muzeum Powstania Warszawskiego.

Zapraszamy do obejrzenia 22. odcinka serialu Instytutu Pileckiego "Giełda Historii".

Zobacz także

  • Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43

    podcast

    Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43

    Witajcie w Borzykowie – miejscu, w którym dziś przebiega tylko granica między gminami, ale które jeszcze nie tak dawno rozdzielało dwa imperia: Prusy i Rosję. W tym odcinku cofniemy się do XIX wieku – epoki, która ukształtowała nie tylko granice, ale też n

  • Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43

    podcast

    Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43

    W cieniu Okrągłego Stołu rodził się nowy system. Ale czy dla wszystkich? W tym odcinku przyglądamy się mechanizmowi, który stał się jednym z największych przemilczanych skandali przełomu lat 80. i 90. – uwłaszczeniu nomenklatury.

  • Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42

    podcast

    Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42

    Czy socjalistyczni przodownicy pracy naprawdę byli bohaterami? A może ofiarami propagandy? W tym odcinku przyjrzymy się z bliska narodzinom i upadkowi mitu przodownictwa pracy w Związku Sowieckim i Polsce Ludowej.