Historia czasu #gieldahistorii odc. 22 - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Mediateka

Historia czasu #gieldahistorii odc. 22

Praca i wypoczynek w rytmie równych godzin dobowych jest wynalazkiem nowoczesności, a jak mierzono czas przed epoką zegarów, które znamy dzisiaj?

Starożytne zegary słoneczne, wodne, ogniowe i piaskowe były mało dokładne i niewygodne w użyciu. „Gamechangerem” okazał się dopiero zegar mechaniczny, zbudowany około roku 1000 przez mnicha z zakonu benedyktynów, Gerberta z Aurillac – późniejszego papieża Sylwestra II.

Jednak jeszcze przez długie wieki dokładność pomiaru czasu szwankowała, a każde miasto w Europie, posiadające zegar na wieży ratusza, miało swój własny czas. Uporządkować ten bałagan udało się dopiero w XIX wieku, gdy wraz z rozwojem kolei pojawiła się konieczność ...ujednolicenia rozkładów jazdy.

Na wyprawę przez historię panowania nad czasem zabiera nas Michał Tomasz Wójciuk, historyk z działu historycznego Muzeum Powstania Warszawskiego.

Zapraszamy do obejrzenia 22. odcinka serialu Instytutu Pileckiego "Giełda Historii".

Zobacz także

  • Od poczty do Boeingów. Historia PLL LOT. Giełda historii odc. 55

    podcast

    Od poczty do Boeingów. Historia PLL LOT. Giełda historii odc. 55

    W 55. odcinku podcastu „Giełda Historii” wyruszamy w niezwykłą podróż przez ponad dziewięć dekad historii Polskich Linii Lotniczych LOT.

  • Polska dyplomacja a "kwestia żydowska" | Temida w świecie Klio odc. 2

    podcast

    Polska dyplomacja a "kwestia żydowska" | Temida w świecie Klio odc. 2

    Czy Polska interesowała się losem Żydów w nazistowskich Niemczech, w jaki sposób polskie ambicje kolonialne łączyły się z losem ludności żydowskiej w Polsce? Zapraszamy na drugi odcinek podcastu Instytutu Pileckiego „Temida w świecie Klio".

  • W stronę życia. Ucieczki z warszawskiego getta. Odcinek specjalny - Świadkowie Epoki

    debata

    W stronę życia. Ucieczki z warszawskiego getta. Odcinek specjalny - Świadkowie Epoki

    „W stronę życia. Ucieczki z getta warszawskiego" (reż. Małgorzata Grygiel, Michał Miziołek, prod. Instytut Pileckiego 2026, 30 min.) przybliża losy czworga bohaterów: Mariana Kalwarego, Barbary Marlow, Elżbiety Ficowskiej oraz Anny Stupnickiej-Bando.