Handel austriacko-polski i modernizacja konsumpcji w Polsce po 1989 r. - Instytut Pileckiego
Seminarium z 23 marca 2022 r. Prelekcja Leah Valtin-Erwin, doktorantki w zakresie historii Europy Wschodniej na Indiana University Bloomington. Spotkanie prowadzi Emilia Dziewiecka z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego.
Inwestycje austriackie odegrały ważną, choć niedocenianą rolę w transformacji handlu detalicznego i konsumpcji w Polsce po 1989 roku. Wielu ówczesnych komentatorów uzasadniało rosnące wpływy gospodarcze firm austriackich w Polsce za pomocą często wątpliwych aluzji historycznych do systemów imperialnych z końca XIX i początku XX wieku.
Opierając się na dokumentach archiwalnych Polskiej Agencji Inwestycji Zagranicznych oraz relacjach prasowych na temat pierwszego supermarketu z kapitałem zagranicznym w postkomunistycznej Warszawie, prelegentka naświetli rolę przedsiębiorczych i ustosunkowanych emigrantów, którzy opuścili Polskę pod koniec lat sześćdziesiątych, ale zachowali relacje handlowe z krajem pochodzenia, oraz wykaże ich równie duże, o ile nie większe znaczenie dla nawiązywania nowych stosunków handlowych po upadku socjalizmu.
Leah Valtin-Erwin jest doktorantką w zakresie historii Europy Wschodniej na Indiana University Bloomington. Obecnie przebywa w Warszawie, gdzie prowadzi badania do swojego doktoratu w ramach programu Fulbright-Hays.
Zobacz także
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
podcast
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.