Handel austriacko-polski i modernizacja konsumpcji w Polsce po 1989 r. - Instytut Pileckiego
Seminarium z 23 marca 2022 r. Prelekcja Leah Valtin-Erwin, doktorantki w zakresie historii Europy Wschodniej na Indiana University Bloomington. Spotkanie prowadzi Emilia Dziewiecka z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego.
Inwestycje austriackie odegrały ważną, choć niedocenianą rolę w transformacji handlu detalicznego i konsumpcji w Polsce po 1989 roku. Wielu ówczesnych komentatorów uzasadniało rosnące wpływy gospodarcze firm austriackich w Polsce za pomocą często wątpliwych aluzji historycznych do systemów imperialnych z końca XIX i początku XX wieku.
Opierając się na dokumentach archiwalnych Polskiej Agencji Inwestycji Zagranicznych oraz relacjach prasowych na temat pierwszego supermarketu z kapitałem zagranicznym w postkomunistycznej Warszawie, prelegentka naświetli rolę przedsiębiorczych i ustosunkowanych emigrantów, którzy opuścili Polskę pod koniec lat sześćdziesiątych, ale zachowali relacje handlowe z krajem pochodzenia, oraz wykaże ich równie duże, o ile nie większe znaczenie dla nawiązywania nowych stosunków handlowych po upadku socjalizmu.
Leah Valtin-Erwin jest doktorantką w zakresie historii Europy Wschodniej na Indiana University Bloomington. Obecnie przebywa w Warszawie, gdzie prowadzi badania do swojego doktoratu w ramach programu Fulbright-Hays.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.