Handel austriacko-polski i modernizacja konsumpcji w Polsce po 1989 r. - Instytut Pileckiego
Seminarium z 23 marca 2022 r. Prelekcja Leah Valtin-Erwin, doktorantki w zakresie historii Europy Wschodniej na Indiana University Bloomington. Spotkanie prowadzi Emilia Dziewiecka z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego.
Inwestycje austriackie odegrały ważną, choć niedocenianą rolę w transformacji handlu detalicznego i konsumpcji w Polsce po 1989 roku. Wielu ówczesnych komentatorów uzasadniało rosnące wpływy gospodarcze firm austriackich w Polsce za pomocą często wątpliwych aluzji historycznych do systemów imperialnych z końca XIX i początku XX wieku.
Opierając się na dokumentach archiwalnych Polskiej Agencji Inwestycji Zagranicznych oraz relacjach prasowych na temat pierwszego supermarketu z kapitałem zagranicznym w postkomunistycznej Warszawie, prelegentka naświetli rolę przedsiębiorczych i ustosunkowanych emigrantów, którzy opuścili Polskę pod koniec lat sześćdziesiątych, ale zachowali relacje handlowe z krajem pochodzenia, oraz wykaże ich równie duże, o ile nie większe znaczenie dla nawiązywania nowych stosunków handlowych po upadku socjalizmu.
Leah Valtin-Erwin jest doktorantką w zakresie historii Europy Wschodniej na Indiana University Bloomington. Obecnie przebywa w Warszawie, gdzie prowadzi badania do swojego doktoratu w ramach programu Fulbright-Hays.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.