Gwiazdka w mrocznych czasach. Święta w cieniu wojny | Czwartki w DBK - Instytut Pileckiego
Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z archiwistami Instytutu Pileckiego, którzy posiłkując się zbiorami naszego Archiwum, prześledzą, jak wyglądało Boże Narodzenie w cieniu drugiej wojny światowej z perspektywy dzieci i dorosłych.
„Zaczęło się w pierwszy dzień Bożego Narodzenia…”
„Było to na krótko przed świętami Bożego Narodzenia…"
„A było to w przeddzień wigilii Bożego Narodzenia…"
„Tak było cicho i spokojnie do Bożego Narodzenia…”
Wiele relacji przechowywanych w naszym Archiwum przywołuje obraz Świąt – czasu radości, spokoju, nadziei i ciepła. Wspomnienia te mają jednak także swoją mroczną stronę. Boże Narodzenie, zwykle pełne szczęścia i rodzinnego ciepła, podczas drugiej wojny światowej nabierało gorzkiego wymiaru. Święta obchodzone w trudnych warunkach, w rozdzielonych rodzinach, przepełnione niepokojem o przyszłość i wszechobecnym strachem. Czy przez wojenny mrok przebijał się chociaż nikły promyk świątecznej radości i nadziei?
Dowiecie się, jak spędzano święta na dalekiej Syberii. Usłyszycie, w jaki sposób celebrowano Wigilię podczas okupacji. Przekonacie się, że mimo przeciwności losu, nawet w najgorszych kazamatach starano się zachować ducha świąt.
Spotkanie poprowadzili archiwiści z Instytutu Pileckiego – Paweł Lesisz i Bartłomiej Zygmunt.
Zobacz także
- "Po prostu jestem z tymi ludzmi" | Spotkanie autorskie z Katarzyną Jóźwik
debata
"Po prostu jestem z tymi ludzmi" | Spotkanie autorskie z Katarzyną Jóźwik
Zapraszamy do obejrzenia rozmowy wokół książki „Po prostu jestem z tymi ludźmi. Działalność ks. Jerzego Popiełuszki w latach 1980-1984” Katarzyny Jóźwik, wydanej w 2024 r. przez Instytut Pileckiego.
- Europa Środkowo-Wschodnia jako podmiot czy przedmiot? Perspektywy badań nad Europą Środkowo-Wschodnią w globalnym dyskursie publicznym | panel dyskusyjny
konferencja
Europa Środkowo-Wschodnia jako podmiot czy przedmiot? Perspektywy badań nad Europą Środkowo-Wschodnią w globalnym dyskursie publicznym | panel dyskusyjny
Zapraszamy do obejrzenia panelu dyskusyjnego, który miał miejsce na konferencji „Przyszłość studiów nad Europą Środkową i Wschodnią w świetle rosyjskiej agresji na Ukrainę” w październiku 2024 r. w Warszawie.
- Kształtowanie studiów ukraińskich w kontekście wojny | dr Tetiana Portnova z Uniwersytetu Poczdamskiego
konferencja
Kształtowanie studiów ukraińskich w kontekście wojny | dr Tetiana Portnova z Uniwersytetu Poczdamskiego
Zapraszamy do obejrzenia wykładu przewodniego ("keynote adress") dr Tetiany Portnovej wygłoszonego na konferencji „Przyszłość studiów nad Europą Środkową i Wschodnią w świetle rosyjskiej agresji na Ukrainę” w październiku 2024 r. w Warszawie.